Koalicija pod vodstvom Savdske Arabije, ki v Jemnu na strani vlade posreduje proti uporniškim Hutijem, je kot netočno in pristransko zavrnila poročilo preiskovalcev Združenih narodov o oboroženem konfliktu v Jemnu. V poročilu so ugotovili, da so vse strani, vpletene v konflikt, verjetno zagrešile vojne zločine.
“Potrjujemo netočnosti v poročilu in to, da ni nevtralno,” je zapisala koalicija v izjavi, ki jo je v sredo objavila savdska tiskovna agencija SPA.
Izpostavila je, da v poročilu ni omenjena vloga Irana pri nadaljevanju vojne in njegova podpora milici Hutijev. V prihodnosti je napovedala “celovit in podroben pravni odgovor” na poročilo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Skupina preiskovalcev, ki jo je septembra lani ustanovil Svet ZN za človekove pravice, je v svojem prvem poročilu v torek zapisala, da imajo utemeljene razloge za prepričanje, da so vse strani v oboroženem konfliktu v Jemnu zagrešile večje število kršitev mednarodnega humanitarnega prava. V več primerih teh kršitev bi lahko šlo za vojne zločine, storilcev pa je veliko.
V poročilu, ki zajema obdobje med septembrom 2014 in junijem letos, so izpostavili vsakodnevne letalske napade, razširjeno spolno nasilje in novačenje otrok za vojake.
Letalske napade koalicije so označili za krivca “večine dokumentiranih žrtev med civilisti”, izpostavili pa veliko napadov na stanovanjska naselja, tržnice, pogrebne sprevode, poroke in zdravstvene ustanove. Ob tem strokovnjaki izražajo zaskrbljenost, ker v številnih primerih v bližini napadov ni bilo očitnih vojaških ciljev.
Koalicija je v odzivu potrdila svojo zavezanost izogibanju povzročanja žrtev med civilisti, zanikala pa je tudi, da bi ovirali dostavo humanitarne pomoči.
Kot napačne je zavrnila tudi navedbe o samovoljnih pridržanjih, mučenju, spolnem nasilju in novačenju otrok. Trdi, da temeljijo na netočnih poročilih nekaterih nevladnih organizacij in poročanju medijev, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Ameriško zunanje ministrstvo je v sredo poročilo ZN označilo kot zelo skrb zbujajoče in vse strani v konfliktu pozvalo k izogibanju kršitvam mednarodnega prava. Ameriški obrambni minister Jim Mattis je sicer v torek branil koalicijo, ki uživa podporo ZDA. Je pa opozoril, da podpora ni brezpogojna in da mora koalicija storiti vse, da se izogne izgubi življenj nedolžnih ljudi, kot tudi podpreti mirovni proces pod okriljem ZN.
V konfliktu v Jemnu je od marca 2015, ko je koalicija pod vodstvom Savdske Arabije na strani vlade začela posredovati proti uporniškim Hutijem, umrlo skoraj 10.000 ljudi. Konflikt je eno najrevnejših arabskih držav pahnil v hudo humanitarno krizo. (sta)