Trije ljudje so bili danes ubiti, osem pa ranjenih na jugu Turčije, ko je prišlo do streljanja med volilno kampanjo poslanca vladajoče Stranke za pravičnost in razvoj (AKP) v večinsko kurdskem mestu Suruc blizu Sirije, poročajo tuje tiskovne agencije.
Turški tiskovni agenciji Anadolu in Dogan sta poročali, da je streljanje izbruhnilo, ko je poslanec AKP Ibrahim Halil Yildiz obiskal trgovinice v središču mesta. Poslanec stranke turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana v streljanju ni bil poškodovan, identiteta žrtev pa še ni jasna, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Poročila o okoliščinah streljanja so nasprotujoča. Provladni mediji so poročali, da so Yildiza in njegove privržence napadli nasprotniki, oboroženi z noži in palicami.
Državna agencija Anadolu je napad opisala kot napad na vladajočo stranko AKP in poročala, da je bil med smrtnimi žrtvami tudi brat poslanca. V napadu naj bi sodelovali podporniki prokurdske Ljudske demokratske stranke (HDP).
Prokurdski mediji pa so za napad okrivili telesne stražarje poslanca, potem ko je med lastniki trgovinic naletel na sovražnost. Agencija Reuters, ki navaja varnostne vire, je poročala, da je prišlo do streljanja med telesnimi stražarji poslanca in trgovci.
V medsebojnem obstreljevanju so bili ubiti brat poslanca in še dva človeka iz nasprotnega tabora, osem ranjenih pa so odpeljali v bolnišnico. Policija je prijela okoli 10 ljudi, navaja Reuters.
Iz urada guvernerja province pa so sporočil, da je med obiskom poslanca prišlo do “pretepa med dvema skupinama” ter da so bile po njegovem obisku tri osebe ubite, devet pa ranjenih.
Suruc je bil julija 2015 prizorišče smrtonosnega bombardiranja džihadistov Islamske države (IS), zaradi katerega je prišlo do napetosti z oblastmi v Ankari. Mnogi kurdski aktivisti so vlado obtožili, da ne stori dovolj v boju proti IS. Po napadu je Erdogan sprožil “vojno proti terorizmu”, katere tarča so predvsem prepovedana Kurdska delavska stranka in IS.
Turčija sicer vstopa v zadnji teden predvolilne kampanje pred predčasnimi parlamentarnimi in predsedniškimi volitvami 24. junija, na katerih se bo za predsedniški položaj Erdogan morda moral potegovati v drugem krogu, njegova vladajoča Stranka za pravičnost in razvoj pa tvega izgubo večine v parlamentu. (sta)