Trump svojo trgovinsko politiko “America First” izvaja tudi v praksi; danes uvedel visoke carine za uvoz pralnih strojev in sončnih kolektorjev

0

Ameriški predsednik Donald Trump je danes uvedel visoke carine za uvoz pralnih strojev in sončnih kolektorjev, s katerimi želi spodbuditi domače podjetje Whirlpool.

Ta korak je v skladu s Trumpovo trgovinsko politiko “America First”, katere cilj je zaščititi domače proizvajalce pred tujimi konkurenti. Ta ukrep bo najbolj prizadel kitajske proizvajalce sončnih kolektorjev in južnokorejske proizvajalce pralnih strojev.

Odločitev o uvedbi dajatve na ta uvoz sledi ugotovitvi ameriške komisije za mednarodno trgovino (ITC), da obe kategoriji uvoženih proizvodov povzročata “resno škodo domačim proizvajalcem,” se glasi izjava predstavnika organizacije Robert Lighthizera.

Uvozne dajatve za pralne stroje so presegle priporočila ITC, medtem ko so carine za uvoz sončnih kolektorjev na koncu nižje od tistih, katerih so se nadejali domači proizvajalci. Namen carine je pomagati domačim proizvajalcem, vendar se lahko tudi slišijo tudi pritožbe, da bodo s tem skočile cene pralnih strojev in sončnih kolektorjev.

Trump bo v prvem letu uvedel 20 odstotne carine na prvih 1,2 milijona uvoženih pralnih strojev in 50 odstotne za naprave nad to številko. V tretjem letu se bo ta davčna stopnja zmanjšala na 16 oziroma 40 odstotkov.

Za sončne celice in module bo v prvem letu uvedena 30 odstotna carina, ki se bo do četrtega leta zmanjšala na 15 odstotkov.

Ameriški proizvajalec in distributer gospodinjskih aparatov Whirlpool je po letih protidampinških primerov iskal zaščito pred konkurenti iz Južne Koreje Samsunga in LG Electronics.

“Z izvajanjem obstoječih trgovinskih zakonov, je predsednik Trump zagotovil, da bodo ameriški delavci tekmovali pod enakimi pogoji kot njihovi tuji kolegi,” je dejal vodja Whirlpoola, Jeff Fettig.

Samsung: ta tarifa je davek za vsakega potrošnika, ki želi kupiti pralni stroj

Ta poteza kaznuje Samsung, ki je pred kratkim odprl tovarno pralnih strojev v državi South Carolina, pa tudi LG, ki gradi tovarno pralnih strojev v Tennesseeju. “Ta carina pomeni davek za vsakega potrošnika, ki želi kupiti pralni stroj. Vse bodo plačali več, z manj izbire,” je dejal Samsung v svojem sporočilu za javnost.

LG meni, da bo takšna odločitev ovirala proizvodne in zaposlitvene načrte v njihovi novi tovarni, kjer ne bodo začeli s proizvodnjo pred koncem leta 2018 ali začetkom leta 2019.

Južna Koreja je izjavila, da se bo pritožila Svetovni trgovinski organizaciji (STO), saj carine imenuje pretirane in žalostne.

Kitajska, največja svetovna proizvajalka sončnih kolektorjev, je dejala, da bi ta korak še bolj škodoval svetovnemu trgovinskemu okolju.

Pričakovati je, da bodo ameriške carine upočasnile prehod na obnovljive vire energije v ZDA, prav v času, ko so omenjeni izdelki postali cenovno konkurenčni z električno energijo, proizvedeno iz fosilnih goriv, v industriji, za katero je Trump obljubil, da jo bo zaščitil.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen