Reševalci z Nanga Parbata rešili Francozinjo, a “ubijalska gora” še vedno drži v svojem objemu njenega poljskega kolega
Ekipa poljskih alpinistov je v tvegani reševalni akciji, ki je deloma potekala tudi v temi, z gore Nanga Parbat v pakistanskem delu Himalaje rešila francosko alpinistko. Z 8125 metrov visokega očaka, poznanega tudi kot “ubijalska gora”, sicer niso uspeli rešiti njenega poljskega kolega.
Reševalna ekipa je v soboto popoldne začela reševanje dveh alpinistov. Med tvegano reševalno akcijo je uspela rešiti le Francozinjo Elisabeth Revol, ni pa uspela doseči njenega poljskega kolega Tomasza Mackiewicza. Ta je še vedno na gori. Njegovo reševanje so danes odpovedali zaradi slabih vremenskih razmer, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Revolova in Mackiwiecz sta se v petek vzpenjala na himalajski vrh. Poljak je na višini 7400 metrov pričel trpeti za akutno višinsko boleznijo, ki je posledica pomanjkanja kisika, nato pa je dobil še ozebline in snežno slepoto. Francozinja je zato sama poskusila s sestopom. Dogajanje na gori so medtem z daljnogledom opazili iz baznega tabora in začeli reševalno akcijo, poroča britanski BBC.
Reševalno ekipo je sestavljala četverica izkušenih poljskih alpinistov. Ti so načrtovali vzpon na sosednji vrh K2, s čimer bi postali prvi alpinisti, ki bi ta vrh osvojili v zimskem obdobju.
Poljaki so se povzpeli za več kot tisoč metrov nadmorske višine, da so dosegli Revolovo in ji nato pomagali pri sestopu do baznega tabora. Od tu je reševalno akcijo nato prevzela pakistanska vojska, ki je Francozinjo s helikopterjem prepeljala v bolnišnico, kjer se zdravi zaradi ozeblin in snežne slepote.
Goro Nanga Parbat, sicer deveto najvišjo gor sveta, je prvi osvojil avstrijski alpinist Hermann Buhl leta 1953. Od takrat je pri poskusu vzpona umrlo že več kot 30 alpinistov, s tem pa si je očak pridobil naziv “ubijalska gora”. Za zadnji dve žrtvi gore veljata španski in argentinski alpinist, ki sta pogrešana že od julija lani, njunih trupel sicer še niso našli.
Z Nanga Parbata so leta 2005 rešili tudi slovenskega alpinista Tomaža Humarja. Med solo vzponom je ostal zaradi plazov ujet sredi stene na približno 6000 metrih, po šestih dneh pa so ga rešili s pakistanskimi vojaškimi helikopterji. (sta)