Hrvaško zunanje ministrstvo je z diplomatsko noto Srbiji protestiralo zaradi izjav šefa srbske diplomacije Ivice Dačića o Hrvaški ob petkovi otvoritvi razstave Jasenovac – pravica ne pozabiti na sedežu ZN v New Yorku. V Zagrebu ocenjujejo, da je Dačić Hrvaško posredno obtožil rehabilitacije ustaškega režima.
Hrvaška diplomacija je v nedeljski noti srbskemu veleposlaništvu v Zagrebu izrazila globoko nezadovoljstvo zaradi Dačićevih izjav v New Yorku. Kot so opozorili, Srbija nadaljuje z zlorabami in manipulacijami o žrtvah Jasenovca v dnevnopolitične namene. Ocenili so, da tovrstne izjave, ki so usmerjene proti Hrvaški in njenim predstavnikom, ustvarjajo dvom v iskrenost stališč Srbije o želji po spravi in dobrososedskih odnosih.
Hrvaška in Srbija navajata različne številke o žrtvah ustaškega taborišča v Jasenovcu. Medtem ko imajo hrvaški zgodovinarji dokumentirane osebne podatke o več kot 83.000 žrtvah, srbska stran trdi, da je bilo umorjenih več kot 700.000 Srbov, Judov, Romov in antifašistov.
Zagreb je opozarjal na neresnične navedbe še pred otvoritvijo petkove razstave. V ZN pa so izpostavili, da je vsebina razstave, ki so jo pripravili zgodovinarji iz sedmih držav, v pristojnosti organizatorjev, ter poudarili, da dejstvo, da je razstava na sedežu ZN, ne pomeni, da z njo tudi soglašajo.
Dačić je med drugim v petek dejal, da je “samo ena država članica ZN močno nasprotovala dogodku”, a ob tem ni izrecno omenil Hrvaške. Povedal je, da razstava ni uperjena proti nikomur, razen proti zločincem in tistim, ki si želijo, da bi se Jasenovac pozabil in izbrisal.
Kot namen razstave je izpostavil, da se ne bi pozabili zločini v tem ustaškem koncentracijskem taborišču ter da “ne bi dovolili relativizacije in rehabilitacije zločinov”. Gre za pravico do spomina na holokavst in genocid, ki se je zgodil v ustaškem koncentracijskem taborišču v Jasenovcu med drugo svetovno vojno, je izjavil Dačić.
Na hrvaško diplomatsko noto se je v nedeljo odzval tudi predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ki je ocenil, da gre za podobno potezo, kot če bi “Nemčija poslala noto Judom zaradi obeleževanja dneva holokavsta”. Kot je med obiskom v Turčiji še povedal za beograjsko komercialno televizijo Pink, so “zgodovinska dejstva o taborišču v Jasenovcu povsem jasna”. Vučić je še dejal, da razume, da se Hrvaška in Srbija ne moreta strinjati o dogodkih pred 27 leti, ne razume pa, zakaj ne obstaja soglasje o dogodkih izpred 73 let.
Odnosi med Hrvaško in Srbijo so močno obremenjeni z zgodovinskimi dogodki, tudi tistimi pred drugo svetovno vojno. Okvirno napovedani Vučićev uradni obisk v Zagrebu so lani jeseni preložili za nedoločen čas prav zaradi nerazčiščenih pogledov na zgodovino. Najnovejši zaplet z razstavo o Jasenovcu pa lahko Vučićev obisk še odloži. (sta)