Janez Janša: Štruklju se kolca po standardu, ki je bil pod vlado pod vodstvom stranke SDS!

1

Stavka zaposlenih v DZ, ki v sklopu stavke več delov javnega sektorja poteka prvič v zgodovini, je danes ohromila vsakdanje delovanje hrama demokracije, ne le prekinila redno sejo DZ. Stavka se pozna že na recepciji, novinarjem je vstop v DZ omogočen le na izrecno povabilo. Po hodnikih je manj zaposlenih in poslancev, tudi kave ne strežejo.

“Zaposleni v DZ nismo funkcionarji. Ne uživamo nobenih privilegijev in nimamo visokih plač. Prej obratno,” so v sporočilu zapisali v Sindikatu državnega zbora.

Od 263 zaposlenih za nedoločen čas jih kar 45 prejema plačo, ki je skupaj z vsemi napredovanji in dodatkom za delovno dobo nižja od 800 evrov neto, 70 zaposlenih pa ima plačo, nižjo od 1000 evrov neto. Torej ima 43 odstotkov vseh zaposlenih še vedno plačo, ki je nižja od 1000 evrov neto, so opozorili.

Spomnili so, da poslanci ne morejo brez njih. “Pripravljamo scenarije za vodenje sej, pregledujemo predloge zakonov, pišemo strokovna mnenja, pišemo slavnostne govore, obveščamo medije in širšo javnost o delu DZ, skrbimo za protokol in pripravljamo strokovno gradivo za mednarodno dejavnost DZ, skrbimo za tehnično in informacijsko podporo, omogočamo glasovanje poslancem …,” so našteli. Kot so dodali, se je delo v DZ danes zato v celoti ustavilo.

Novinarje dveh novinarskih hiš so sprejeli v poslanski skupini SD, kjer so jim pojasnili, da jim kave ne morejo postreči kot običajno. Med drugim namreč stavka strežno osebje. Tudi časopisja danes niso dobili.

Kot je pojasnil vodja poslancev SD Matjaž Han, stavko zaposlenih v DZ razume, saj številni med njimi prejemajo zelo nizko plačo. “Kot poslanec moram biti v DZ. Ko država stoji, bi bilo neodgovorno, da bi poslanci šli na izlete ali sestanke, ki ne pomagajo pri reševanju teh zapletov,” je dejal in pojasnil, da če bi bil sam predsednik vlade, bi danes ostal v državi. Premier Miro Cerar je namreč odletel na gospodarski forum v Davos.

Han upa, da se bodo v vladi “streznili”, sedli za pogajalsko mizo in se pogovarjali z ljudmi ter se tudi iz današnje stavke zaposlenih v DZ kaj naučili. Državljani običajno opazijo le poslance, a je za njimi v DZ veliko osebja, brez katerega ne bi bilo niti poslanskih zasedanj. “Ta hiša med ljudmi ni zapisana kot zelo dobra. A v njej delajo častni ljudje, delajo trdo,” je pojasnil Han in dodal, da morajo biti za svoje delo pošteno plačani.

Podpredsednik DZ in poslanec DeSUS Primož Hainz stavko podpira, saj od boljših časov nekatere kategorije zaposlenih nimajo nič ali pa imajo zelo malo. Izpostavil je tiste s plačami pod 700 evrov. Da bo prišlo do tako množične stavke, je bilo po njegovih navedbah jasno, ko je SMC s preglasovanjem na vladi zdravnikom omogočila primerljivo višje plače kot drugim.

Tudi podatek, koliko ljudi v DZ dela za nižjo plačo od 700 evrov, je po njegovem mnenju fascinanten. Ob vprašanju, ali se bo DeSUS kot vladna stranka zavzela za višje plače, je med drugim pojasnil, da je spodbudil generalno sekretarko DZ Uršulo Zore Tavčar k odgovoru glede plač v DZ. Ob sestavi proračuna DZ bi morali po mnenju Hainza odgovorni ugotoviti, da DZ ne more delovati, če so v njem zaposleni premalo plačani.

Tudi poslanka Levice Violeta Tomič je v izjavi pojasnila, da je delo v DZ danes obstalo, kar dokazuje, da brez podpornega osebja DZ ne more delovati. “Tako tudi država ne more delovati, če zanemarimo javni sektor in zaposlene v njem,” je prepričana.

Pojasnila je, da v Levici podpirajo stavkovne zahteve in stavko javnega sektorja, saj je nedopustno, da za te ljudi, “od katerih smo življenjsko odvisni in veliko prispevajo k naši blaginji, še vedno veljajo varčevalni ukrepi”. Medtem vlada po njenih navedbah ni imela težave za plače najbolje plačanih.

Iz poslanske skupine SMC so sporočili le, da so seznanjeni z zahtevami stavkajočih zaposlenih v DZ in bodo spoštovali potek stavke.

V poslanski skupini SDS se niso odzvali, se je pa predsednik stranke Janez Janša na družbenem omrežju Twitter vprašal: “Kdo bi si mislil, da nas bo celo Štrukelj klical nazaj. Na predkrizni ravni smo imeli vlado pod vodstvom stranke SDS, ki je omogočila standard, po katerem se mu kolca.”

V NSi so ponovili oceno, da so plače v Sloveniji prenizke in je zato poziv k višjim plačam vseh zaposlenih povsem upravičen. “Vsak zaposleni ima pravico do stavke. Vlada bi, še posebej v času ugodne gospodarske rasti, to lahko enostavno uredila z znižanjem davkov in davčno razbremenitvijo dela, kar bi vsem zaposlenim prineslo višje neto plače,” so prepričani v NSi.

Vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev in predsednik stranke Dobra država Bojan Dobovšek je sporočil, da stavkajoče v DZ popolnoma razumejo, “saj jih vlada, podobno kot druge zaposlene, jemlje kot nekaj samoumevnega”. Za stavko je po njegovem mnenju odgovorna vlada, “ki ji je s politikantskim, nestrokovnim vodenjem socialnega dialoga uspelo porušiti krhka razmerja plač, za piko na i pa je delila nesprejemljive bonbončke najbolje plačanim, direktorjem in nekaterim zdravnikom”.

Danes stavkajo zaposleni v več delih javnega sektorja. Na protestnem shodu, ki je v podporo stavki potekal pred vladnim poslopjem, se je po sindikalnih ocenah zbralo nekaj tisoč ljudi. Predstavnike skupnega stavkovnega odbora bo popoldne sprejel predsednik DZ Milan Brglez. (sta)

Število komentarjev: 1
  1. re gornjim pravi

    Prav posebno pa se kolca upokojencem. Za časa njega je bil ZUJF?

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen