Bo jemenska družbena realnost kdaj drugačna? Halima je stara le 12 let, oče pa že načrtuje njeno poroko.
Ko je oče Halimi dejal, da načrtuje njeno poroko, jo je 12-letnica odločno zavrnila.”Moj oče je poročil moje sestre in želi poročiti na silo tudi mene, vendar se jaz ne želim”, je rekla Halima, oče pa je pozval CNN, da ne razkrijejo družinskega imena. Otroška poroka je v Jemnu nekaj povsem normalnega, je simptom revščine in globoko konservativne kulture. To je tradicionalna praksa, ki jo ohranjajo v pregovorih, kot so: “Poročite se z osemletnim dekletom, ta je pripravljena” – kot zagotovilo otroške nedolžnosti. Triletna državljanska vojna v državi je samo še poslabšala problem. Danes je več kot dve tretjini deklet iz Jemna poročenih, preden dopolnijo 18 let, kar je izjemen preskok iz polovice deklet pred sporom.
Ampak Halima, s svojim hitrim in nalezljivim nasmehom, je odločena, da ne bo del te naraščajoče statistike.”V petem razredu sem, želim končati šolo in če bo Bog dal, postati zdravnica,” je rekla Halima CNNu, še vedno oblečena v svojo šolsko uniformo – gozdno zeleno abayo in belo ruto.”Mnogi moji prijatelji v šoli so bili poročeni.”
“Ena mojih prijateljic je zapustila šolo in ko sem jo vprašala zakaj, je rekla:”Ker je jutri moja poroka. “”
To je usoda, ki se ji Halimina sestra Kafa ni mogla izogniti. Bila je poročena z moškim, starejšim 15 let, ko je imela samo 13 let.”Če bi imela izbiro, bi šla v šolo in se izobraževala, nisem se želela poročiti, bila sem prisiljena. Kaj pa naj bi bilo zame v poroki kot otroku?”, je Kafa povedala CNNu, medtem ko je njen obraz prekirvala tančica. Kafin mož ji je dal dovoljenje za pogovor, vendar je sam odklonil govoriti s CNN.Štiri leta in štiri otroke po poročnem dnevu, ima Kafa, zdaj 17, veliko opozorilnih pripovedi za njeno sestro.”Toliko sem trpela pri vsakem rojstvu,” je dejala, medtem ko se je pogovarjala s CNN – ovimi novinarji v domu svojih staršev na obrobju prestolnice Sanaa – uro od tam, kjer zdaj živi s svojim možem in hčerkami. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije se mladostnice srečujejo z veliko večjim tveganjem za zaplete in smrt v nosečnosti kot druge ženske.”Vsako rojstvo je bilo s pomočjo operacije, po kateri sem ostala v bolnišnici od sedmih do deset,” je dejala Kafa.
Njihov oče, Abdullah, je brezposelni delavec, ki mora, tako pravi – med otroci, vnuki in sorodniki – nahraniti 17 ust.
Vedno pogosteje očetje kot Abdullah poročijo svoje hčere, da bi se razbremenili stroškov za njihovo oskrbo – ali da bi morda tako odplačali svoje dolgove. Abdullah je dobil plačilo v višini 2000 dolarjev za Kafo.
Čeprav pravi, da odločitev obžaluje, ga to ni odvrnilo od načrtovanja Halimine poroke – čeprav snubca še ni izbral.
Pod senco zelene ponjave, ki pokriva dvorišče njegovega doma, Abdullah sedi ob kavi, medtem ko Kafa hrani svoje hčere in jim krtači lase.
“Hočem, da mi oprostiš, ker sem te poročil tako mlado,” je dejal Kafi. “Potreboval sem denar za podporo naše družine, poročil sem te, da lahko tvoje sestre in mati živijo, zato sem bil prisiljen izbrati.”
Veliko jemenskih staršev se sooča s to kruto realnostjo: zbiranje dote za svoje hčere, da bi lahko plačali za hrano in zdravstveno oskrbo, ali dovoliti, da drugi otroci trpijo.
“Cene hrane so se zvišale do 200 odstotkov, življenjski stroški pa so se povečali za vsaj tretjino, zato so številne družine, ki poprej na to niti pomislile ne bi, bile primorane oddati svoje hčere,” je dejala Nadine Drummond, predstavnica Rešimo otroke v Jemnu, poroča CNN.
Po podatkih UNICEF-a v Jemnu za slabo prehranjenostjo trpi skoraj 2 milijona otrok, kolera pa je prizadela 1 milijon ljudi. Oba problema je zlahka mogoče preprečiti, a ju je povzročila vojna. Po podatkih Združenih narodov je bilo od marca 2015 v Jemnu ubitih več kot 5.500 civilistov, ko je koalicija pod vodstvom Saudske Arabije začela vojno proti upornikom Houthi, ki jih podpira Iran.
Zaradi omejitev na mejah, ki so na trenutke povsem zaprte, so pomoč in gorivo redki. Okoli 11,3 milijona ljudi potrebuje humanitarno pomoč, 8,4 milijona pa so samo “korak stran” od lakote, po podatkih Združenih narodov. Koordinator Združenih narodov za pomoč v nujnih primerih, Mark Lowcock, je novembra opozoril, da bo Jemen primer “največje lakote, ki jo je svet videl zadnja desetletja.
“Vsi ti dejavniki so okrepili problem otroških zakonskih zvez, ki so v Jemnu že dolgo bili nadloga – ene izmed držav v regiji brez zakonsko določene minimalne starosti za zakonsko zvezo. Z državljansko vojno in skoraj brez delujoče vlade je malo verjetno, da se bo za jemenske otroške neveste kmalu kaj spremenilo.
In otroci se poročajo vse mlajši. Glede na raziskavo, ki jo je izvedel UNICEF, je približno 44% deklet sedaj poročenih pred 15. rojstnim dnem. Trend je v porastu, je za CNN dejal Meritxell Relano, stalni predstavnik UNICEF-a v Jemnu.”V državi ni delovnih mest, ni kmetijstva, sistem, zdravstveni sistem in izobraževalni sistem sta se porušili ali se bodo zlomili,” je dejal Relano.Tri leta v vojni so mnoge družine prisilile, da so se zatekle k obupnim ukrepom za preživetje.”Žal mnogi prebivalci Jemna vidijo zgodnje poroke kot vrlino, vojna pa je vso zadevo še poslabšala”, je dejal Ahmed Al-Qureshi, aktivist za pravice otrok iz Jemna.
Abdullah je za CNN povedal, da se zaveda sanj in želja svojih hčera – vendar nima druge izbire.”Obstajajo vojne in rakete, ki plujejo nad našimi glavami, domovi se zrušijo, naš dom se trese vsakič, ko je zračni napad, kaj lahko storim?””Nimam druge izbire, kot da zgodaj poročim svoje hčerke.”Med obiskom Kafa prevzame glavni obrok – jemenski malavski kruh – medtem ko se njeni otroci igrajo s skupino mačk, ki gostujejo v kuhinji. Plastični kontejnerji so postavljeni v vogal, pripravljeni za dnevna potovanja, ki jih družina izvaja, da bi pridobila pitno vodo. Kovinski ostanki in odpadki označujejo umazano opečnato dvorišče v osrčju družinskega dvosobnega doma. Halima deli eno od teh sob z devetimi brati in sestrami.
Kafa hoče za svoje štiri hčere in za svojo mlajšo sestro želi drugačno usodo: izobraževanje, priložnost za boljšo prihodnost, izbiro.”Poročila se bodo, ko bodo želela, ne, ko bom jaz hotela … Nikoli jih ne bom poročila tako mladih,” je dejala.Toda, ko se vojna nadaljuje, se zdi, da so njihove možnosti za izobraževanje zamegljene.Ocenjuje se, da je v Jemnu 2 milijona otrok brez šole, saj je nenehno bombardiranje kar 1600 šol delno ali popolnoma poškodovalo.Učitelji so to študijsko leto začeli s stavko, ker niso dobili plač. Oni so edini, ki še vzdržujejo šolski sistem, ki se bo vsak čas sesul.
“Kar bi lahko problem še povečalo, je popolna zaustavitev izobraževalnega procesa na najposeljenejših območjih Jemna, ki bo fante prisilil v to, da bodo odšli v vojno kot otroški vojaki in deklice v zgodnje poroke”, je dejal Al-Qureshi za CNN.
Halimina šola je še vedno odprta, vendar so njeni številni sovrstniki vanjo prenehali hoditi. V zadnjem popoldnevu so se preostala dekleta v njenem razredu igrala v sončnem kotičku zunaj njene šole. Oblečene v šolske uniforme so stale v krogu in plesale.
“Ne želimo se poročiti, želimo končati šolo,” je rekla Halima.”Dekleta, kot sem jaz, ki so se poročila v mladosti, zdaj rojevajo svoje otroke … Vsa ta dekleta, ki so 11, 12, 13, so tako mlada.”
“Želimo se poročiti, ko bomo stare 22, 25, ne tako mlade,” je dodala.
Ko so jo starši pobrali v šoli, si je Halima oprtala svoj rožnati nahrbtnik vsa sijoča in nasmejana. Njen oče jo je prijel za roko in hodil z njo nazaj domov, klepetal o njenem dnevu, se šalil in smejal. Halima je kljub vsemu še vedno optimistična.”Ne želim se poročiti.” “Hrepenim po tem, da bi imela lepo prihodnost, ne takšne, kot jo imajo druga dekleta. Ne želim se poročiti.”