Po svetu danes obeležujemo svetovni dan gora, ki ga je razglasila generalna skupščina Združenih narodov. Vsako leto je dan posvečen določeni tematiki, letos v središče razmisleka postavlja gore pod pritiskom podnebja in človeka, so sporočili iz Planinske zveze Slovenije.
Podpredsednik zveze Miro Eržen je v letošnji poslanici ob svetovnem dnevu izpostavil, da planinstvo predstavlja eno izmed najbolj množičnih oblik rekreacije v Sloveniji in v sosednjih alpskih državah. Gre za obliko rekreacije, ki je povezana tudi z določeno stopnjo tveganja, je prepričan.
Ob tem se zaveda pogojev za ohranitev te športno-rekreativne dejavnosti, med katere uvršča primerno urejeno planinsko infrastrukturo, v katero sodijo predvsem koče in planinske poti, katerih obremenitev se zaradi množičnega povečanja števila turistov povečuje. Kot drug dejavnik pa izpostavlja obvladovanje prometnih tokov v alpskih dolinah, ki po njegovem mnenju negativno vplivajo na okolje.
Specifičnosti alpskega prostora sicer opredeljuje Alpska konvencija, ki nakazuje tudi pristope pri razreševanju težav, ki v njem nastopajo. Eržen meni, da razreševanju teh sodobnih problemov in vsakoletno opozarjanje nanje ob v javnosti odmevnejših zahtevah hitro zbledi.
V planinski organizaciji zato podpirajo tiste projekte in pobude, ki vodijo k razvoju manjših krajev na osnovi planinske in gorniške tradicije, brez velike turistične infrastrukture, in spodbujanju aktivnosti v gorah, ki se izvajajo z odgovornim odnosom do narave. Priložnost vidijo predvsem v letošnji ustanovitvi Evropskega združenja planinskih organizacij.
V teh dneh po celotnem alpskem prostoru potekajo aktivnosti, delavnice in drugi dogodki pod okriljem pobude Brati gore. Tudi planinska kultura, med katero prištevamo različne zvrsti – od fotografije, filma, likovnih del do poezije, leposlovja in muzejske dejavnosti, pomembno odseva človekov odnos do gora in sobivanja z njimi, še navaja Eržen.