Mednarodna skupnost kaže zaskrbljenost nad namero ameriškega predsednika Donalda Trumpa o prestavitvi ameriškega veleposlaništva v Izraelu iz Tel Aviva v Jeruzalem, s čimer bi slednjega priznal kot izraelsko prestolnico. Države večinoma poudarjajo, da bi lahko prestavitev ogrozila mirovni proces v regiji.
Posebni odposlanec ZN za bližnjevzhodni mirovni proces Nickolay Mladenov je posvaril pred posledicami morebitnega priznanja Jeruzalema kot izraelske prestolnice. “Generalni sekretar ZN je večkrat govoril o tem vprašanju (..) in dejal, da moramo biti zelo zaradi posledic pazljivi pri kakršnihkoli dejanjih,” je povedal.
“Prihodnost Jeruzalema je nekaj, o čemer se je treba pogajati z Izraelom in Palestinci na neposrednih pogajanjih,” je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP poudaril Mladenov.
Turška vlada je medtem opozorila, da bi lahko ameriško priznanje Jeruzalema kot izraelske prestolnice privedlo do novega medverskega konflikta. “Tako za prihodnost regije kot svetovni mir je ključnega pomena, da ameriški predsednik ne stori nobenega koraka v tej smeri,” je poudaril turški premier Binali Yildirim, kot poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je sicer že v torek opozoril, da “je Jeruzalem rdeča črta za muslimane”.
Tudi Kitajska je opozorila, da bi lahko Trumpova poteza zaostrila napetosti v regiji. “Vse strani morajo imeti v mislih regionalni mir, biti previdne z besedami in dejanji ter se izogibati vplivanju na temelje za rešitev vprašanja Palestine in povzročanju novih spopadov v regiji,” je povedal kitajski zunanji minister Geng Shuang.
Velika Britanija pa je izpostavila, da je treba status Jeruzalema določiti v pogajanjih med Izraelci in Palestinci. “Videli smo poročila, ki smo jih poslušali z zaskrbljenostjo, saj menimo, da mora biti Jeruzalem del končne rešitve med Izraelci in Palestinci, o kateri se bodo pogajali,” je povedal britanski zunanji minister Boris Johnson, navaja AFP.
Za pogajanja pa se je zavzel tudi njegov nemški kolega Sigmar Gabriel, ki je morebitno prestavitev ameriškega veleposlaništva označil za “kontraproduktivno”.
Nemško zunanje ministrstvo je izdalo tudi opozorilo pred potovanji v Jeruzalem. “Od 6. decembra 2017 obstaja možnost demonstracij v Jeruzalemu, Zahodnem bregu in Gazi,” so zapisali na ministrstvu. “Nasilni spopadi niso izključeni,” so še opozorili.
Status Jeruzalema je eno najbolj spornih vprašanj v bližnjevzhodnem konfliktu in je ključno za dosego miru med Izraelom in Palestinci. Izrael razume celoten Jeruzalem kot svojo prestolnico, Palestinci pa nasprotno vztrajajo, da mora biti Vzhodni Jeruzalem, ki ga je Izrael zavzel v vojni leta 1967, prestolnica njihove prihodnje države.
Celo ZDA, tradicionalna zaveznica Izraela, se glede tega načeloma niso postavljale na nobeno stran in so doslej vztrajale, da mora biti ta spor rešen v okviru bližnjevzhodnih mirovnih pogajanj. Trump pa bo danes po poročanju ameriških medijev priznal Jeruzalem kot prestolnico Izraela. State Departmentu bo naročil, naj pripravi načrt za selitev veleposlaništva ZDA iz Tel Aviva v Jeruzalem. Izjavo o Jeruzalemu ima Trump napovedano ob 19. uri po srednjeevropskem času. (sta)