Poslanci SDS so v postopek DZ vložili predlog zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic ujme, ki je pred nekaj dnevi prizadela nekatera območja v državi. Med drugim predlagajo, da se sredstva za odpravo posledic ujme zagotovijo v državnem proračunu in da se kot vir uporabijo tudi sredstva iz solidarnostnega sklada EU.
Poslanec SDS Branko Grims je na današnji novinarski konferenci opozoril na ocene, da škoda ponekod presega posledice žleda pred nekaj leti. Osnovni cilj zakona je čim prejšnja izvedba obnove gospodarske infrastrukture, gozdov, posledic poplav in plazov ter čim prejšnja povrnitev škode upravičencem.
Z zakonom želijo tudi čim prej normalizirati delovanje in omejiti škodo, ki bi nastala ob podobnih vremenskih pojavih v prihodnosti.
Z zakonom predlagajo, naj vlada na podlagi programa odprave posledic vremenske ujme, ki naj ga sprejme najpozneje v desetih dneh od sprejetja tega zakona, določi obseg, način in dinamiko zagotavljanja dodatnih sredstev v ta namen.
V programu naj se po predlogu določi vrsta in obseg obnove energetske, železniške, prometne in ostale infrastrukture, ki jo je treba obnoviti oz. zgraditi na novo, prav tako naj se določi vrsta infrastrukture in objektov, ki jih je treba zgraditi za preprečitev nadaljnje ogroženosti premoženja in ljudi zaradi posledic vremenske ujme ali njene ponovitve. Oceni naj se višina sredstev po posameznih ukrepih odprave posledic vremenske ujme na stvareh in po posameznih upravičencih v kmetijstvu, gospodarstvu, občinah, gozdovih ter na prometni in energetski infrastrukturi.
Določi naj se predvidena poraba sredstev v letih 2018 in 2019, določi naj se območja, ki so najhuje prizadeta, in ki potrebujejo prioritetno sanacijo, seznam upravičencev za povrnitev škode in postopek dodelitve sredstev, predlaga SDS.
Določajo še, naj vlada najkasneje v 30 dneh od uveljavitve zakona odloči o uporabi sredstev za odpravo posledic vremenske ujme na podlagi prijav in ocen neposredne škode ter na podlagi programa za odpravo posledic.
Predvidevajo tudi olajšavo pri katastrskem dohodku za 50 odstotkov v prihodnjih dveh letih za gozdna zemljišča, ki so bila poškodovana. S spremembo zakona o financiranju občin pa bi za občine, ki so bile najhuje prizadete, v proračunu zagotovili dodatna sredstva za sofinanciranje investicij v lokalno javno infrastrukturo za odpravo posledic ujme, je danes pojasnil Grims.
Opozoril je še na vlogo gasilcev pri odpravljanju posledic ujme. Predlagajo, da se zagotovijo konkretne rešitve za gasilce, in sicer da se doda ustrezna sredstva za stimulacijo delodajalcev za zaposlovanje gasilcev tako, da se delodajalcu znižajo zavarovalne premije in imajo davčne olajšave. (sta)