Skrajno desna Alternativa za Nemčijo (AfD) se bo v soboto prvič po parlamentarnih volitvah, na katerih je prejela skoraj 13 odstotkov glasov, zbrala na kongresu v Hannovru. Osrednja točka kongresa tretje največje stranke v parlamentu bo izvolitev novega vodstva, potem ko je ena od sovodij Frauke Petry po volitvah nepričakovano izstopila iz stranke.
Od odhoda Petryjeve iz stranke je njen edini vodja Jörg Meuthen, ki vsebinsko zagovarja gospodarsko liberalno krilo, a se spogleduje z desnim.
V stranki so se sicer pojavile pobude, da bi imeli le enega vodjo, vendar bi za spremembo ustanovnega akta potrebovali dvotretjinsko večino, kar je malo verjetno. Okoli 600 delegatov bo tako na dvodnevnem kongresu v Hannovru ponovno volilo dve vodji. Medtem ko je ponovna izvolitev Meuthna že praktično zagotovljena, še ni popolnoma jasno, kdo bo drugi vodja, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Zaenkrat je svojo kandidaturo za ta položaj razkril vodja berlinske AfD Georg Pazderski. Zelo verjetno pa se bo za ta položaj potegoval še kdo. Pazderski velja za zagovornika pragmatične struje v stranki, kjer se sicer bije boj med dvema kriloma.
Sociolog Alexander Häusler je za dpa ocenil, da je pred AfD zelo buren kongres, na katerem se bodo izrisale nekatere nove smernice stranke glede socialne politike in gospodarstva. Desno krilo stranke okoli sporne vodje turinške AfD Björna Höckeja je proti globalizaciji in zagovarja nacionalistična stališča. Na drugi strani je v stranki močno tudi gospodarsko liberalno krilo, ki ga med drugim zagovarja vodja poslanske skupine v bundestagu Alice Weidel. Häusler je dodal, da bo desno krilo najverjetneje skušalo okrepiti svoj vpliv v upravnem odboru stranke.
Potem ko sta iz stranke izstopila Petryjeva in njen soprog Marcus Pretzell, ki sta veljala za osrednja zmerna predstavnika stranke, se AfD pomika vedno bolj v desno. Ravno vedno večja moč desnice v stranki pa je iz nje odgnala še več drugih članov.
Petryjeva je dan po parlamentarnih volitvah v septembru sporočila, da ne bo del poslanske skupine AfD v bundestagu, nekaj dni kasneje pa je tudi izstopila iz stranke. Že pred parlamentarnimi volitvami je njen zaveznik Michael Muster ustanovil novo Modro stranko, ki ji sedaj pripada Petryjeva. Program modre stranke je sicer podoben tistemu Krščansko-socialne unije.
Kongres stranke bo sicer potekal v času negotovosti, saj se v Nemčiji več kot dva meseca po volitvah še vedno dogovarjajo o oblikovanju koalicije. Nemška kanclerka Angela Merkel in predsednica Krščansko-demokratsko unije (CDU) se sedaj spogleduje s socialdemokrati (SPD), ki pa jih ne bo lahko prepričati. (sta)