Kako jih ni sram ali kako so na Cerarjevi vladi spolitizirali smrt Jerneja Šugmana

6

Piše: mag. Aleš Ernecl, urednik

Umrl je Jernej Šugman. Slovenska vlada se je odločila, da ga pokoplje z vojaškimi častmi (beri tudi https://www.politikis.si/?p=198868). Pravila službe v slovenski vojski dovoljujejo, da vlada lahko določi izvedbo pogreba z vojaškimi častmi za osebe po svoji presoji. OK, vse je po »IUS – u«, pravilo je dovolj ohlapno in subjektivistično, da lahko vlada za kaj takega izbere kogarkoli s kateregakoli področja družbenega življenja in ga predstavi kot nekoga, ki je družbi izjemno koristil.

Pred leti je desna vlada za kaj takega izbrala dr. Bajuka in takrat smo slišali polemične tone z levice. Resda se zdi intuitivno bolj smiselno, bolj konvencionalno, po mojem mnenju, da z vojaškimi častmi, poleg nekoga, ki je dejansko opravljal vojaško službo, pokopljejo politika, kot dramskega in filmskega igralca (predstavljajmo si npr., da bi z vojaškimi častmi v ZDA pokopali Brada Pitta), a priznam, da gre le za intuicijo.

Kakorkoli, glavna poanta te kolumne ni, da bi razpravljal o tem, ali bodo Jerneja Šugmana upravičeno pokopali z vojaškimi častmi, niti ni to, da bi razpravljal, kako velik igralec je bil, ker tega ne vem. Priznam, ne vem, kako velik igralec je bil. Premalo spremljam dramsko umetnost. Morda je le utemeljitev vlade sporna, ko navaja njegove dramske vloge kot tisto, zaradi česar mu bodo izkazali državniške časti – večina ljudi v družbi ga, to po moje ni preveč smela hipoteza, pozna predvsem in samo po vlogi Vesa v Naši mali kliniki. In obstaja resen razkol med tem, zaradi česar je »ljudstvo« na družbenih omrežjih pisalo užaloščene epitafe omenjenemu pokojnemu – in zaradi česar mu vlada prisoja velik pomen za slovensko družbo.

Glavna poanta kolumne je sledeča in seveda to v neki meri velja tudi za zgoraj omenjeno potezo takratne desne vlade v primeru Bajuka: gre za politizacijo nekogaršnje smrti. Moja smela hipoteza je, da je vlada prav z odločitvijo, da Šugmana pokoplje z vojaškimi častmi, pokazala, da ji je zanj prav malo mar. Njegovo smrt je izkoristila za pridobivanje poceni političnih točk – kot, s svojim likom in delom je naredil veliko za slovenski narod, ob čemer je Šugman »ljudstvu« relativno veliko pomenil le kot Veso, ne kot domnevno veliki dramski igralec, ker »ljudstvo« večine njegovih predstav ni nikoli videlo. V bran takratni desni vladi v primeru Bajuka (tega, da desničarski kolumnist na desničarskem portalu skuša podati argument v bran desni vladi, pa ne gre polemizirati onkraj vsebine njegovega argumenta, če dovolite) gre reči tole: z relativno veliko gotovostjo lahko trdimo, da Bajuk ni bil popularen med »ljudstvom«, da bi se dalo njegovo smrt izkoristiti za pridobivanje poceni političnih točk – kot je s Šugmanom storila sedanja vlada.

Lepo vas prosim: 1. Vprašanje, koliko članov vlade ga pozna kot igralca, 2. Vprašanje, koliko članov vlade je z njim prijateljevalo, 3. Vprašanje, koliko članov vlade je bilo z njim v rodu. Ve pa se: vsi člani vlade so vedeli, da ga »vsi« poznajo kot »Vesa« in da je to eden načinov, da se vlada na krilih izkazanega spoštovanja in žalovanja za pokojnim lahko izkaže za plemenito in se tako prikupi mnogim. Tukaj gre iskati glavno spodbudo za odločitev vlade. In tukaj je, če je ta spodbuda resnična, potrebno reči jasno in glasno: izkoristiti smrt slavne osebe za nabiranje poceni političnih točk je iz vidika spoštovanja dostojanstva te osebe in iz vidika domnevne žalosti zaradi njegove smrti eno podlejših, eno bolj ogabnih, nagnusnih dejanj. Bedno, vlada, res.

Št. komentarjev: 6
  1. Beny pravi

    Gospod Ernecl, vsaka čast, zapisali ste resnico in zadeli “glavico”…. Točno tako kot ste zapisali, ta gospod igralec, “vse najboljše o pokojnikih” pa res ni kaj dosti zaslužen za razvoj Slovenije, države, gospodarstva, varnosti države in posebej ne, da bi ga pokopali z vojaškimi častmi, to je le še en dokaz popolnega nerazumevanja veliko zadev s strani te vlade, nabiranje poceni točk pri teh nevednih, kot ste sami zapisali, vendar je pa vprašljivo kako in zakaj se je vojska strinjala, za tak pokop z vojaškimi častmi… no ja če ni mogoče pokojnik bil kak tajen sodelavec te ali kake predhodne vlade….. Laško in vse je možno….

  2. Pubec pravi

    Ernecl, res si zadel “žebljico na glavico “,kot piše ovčica zgoraj.Ne bom presojal o tem kakšen igralec je bil pokojni(čeprav lahko rečem, da po moje dober),ampak želim,da se postaviš v kožo njegovih sorodnikov in otrok, berejo tvoje nakladanje o upravičenosti takega pokopa in primerjava s pokopom Bajuka pred leti.Sam praviš(kar se mi zdi pošteno),da nisi ” kopitar” za sodbo o kvaliteti igralca. “Kometator” ki pametuje zgoraj o tajnih sodelavcih pa je posledica tvojih “globokih razmišljanj in primerjav”.

  3. Marjan pravi

    Zelo dobra kolumna, v bistvenih zadevah razkrila bedo socialističnega promoviranja smrti za nabiranje poceni političnih točk.

  4. Kulisa pravi

    Tocno to! Povampirjeno histeriran narod levakov hoce in sploh uspeva, povelicevati ali marginalizirati smrt. Stanje, kjer smo vsi enaki, vsi, butci od levakov! Vsi! Posmrtno stanje duha pa je razlicno, eni boste trpeli drugi ne bomo. In prav je tako.

  5. bruh pravi

    rdečuhi bodo pač proslavljali rdečuha, zahtevali ploskanje rdečuhov, nabirali točke med rdečuhi in najvažnejše izkoristili smrt rdečuha, da si pridobijo nove rdečuhe………ajd….politikanstvo pač……če jo naredijo desni, je populizem , če levi pa ne….je nekaj izredno pozitivnega in ljudskega….ajd…

  6. Re gornjemu pravi

    Upam usrane rumeno, da prideš tudi ti kdaj na to

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen