Američani se spominjajo žrtev napadov 11. septembra 2001

0

Po ZDA danes potekajo številne prireditve v spomin na teroristične napade 11. septembra 2001. Osrednje so kot vedno v New Yorku, Pentagonu in na polju v Pensilvaniji pri Shanksvillu, kjer so pred 16 leti strmoglavila potniška letala, ki so jih teroristi Al Kaide uporabili v največjem terorističnem napadu na ameriških tleh v zgodovini ZDA.

Ameriški predsednik Donald Trump je skupaj s prvo damo Melanio in osebjem Bele hiše najprej zjutraj počastil spomin na žrtve minuto molka v času, ko je prvo letalo zadelo severno stolpnico Svetovnega trgovinskega centra (WTC) v New Yorku, nato pa se je odpravil v Pentagon, kjer je imel govor na posebni slovesnosti. Podpredsednik ZDA Mike Pence je vodil slovesnosti v Shanksvillu, v New Yorku pa je okoli tisoč sorodnikov žrtev, gasilcev, policistov, reševalcev in lokalnih politikov sodelovalo v minutah molka in slovesnem prebiranju imen skupaj skoraj 3000 žrtev napadov.

Teroristi Al Kaide so 11. septembra 2001 ugrabili štiri potniška letala v ZDA in z dvema zadeli ter zrušili oba dvojčka WTC, eno letalo je zadelo Pentagon, četrto pa se je po uporu potnikov zrušilo na polje pri Shanksvillu v Pensilvaniji. Takratni predsednik ZDA George Bush mlajši je kmalu zatem ukazal napad na Afganistan, kjer je imelo vodstvo Al Kaide svoj sedež, kasneje pa je razširil vojno na Irak, ki z napadi na ZDA ni bil neposredno povezan.

V Shanksvillu še vedno gradijo spominski stolp, ki bo meril 28 metrov v višino in bo imel 40 zvonov za vsako od 40 žrtev na letalu, kjer so se potniki in posadka uprli teroristom. V Pensilvaniji so danes sicer imeli manjši preplah, ker je nekdo na stranišču šole v Doylestownu napisal nekaj v zvezi z 11. septembrom. Preiskava grafita poteka.

Slovesnosti vsako leto potekajo po enakem vzorcu, čeprav se vse bolj osredotočajo tudi na razne dobrodelne in druge prireditve. Američani poskušajo vsaj za en dan pozabiti na delitve, ki postajajo vse večje, in skupaj žalujejo za padlimi ter izražajo odločnost, da se jim kaj podobnega nikoli ne bo zgodilo nekaznovano. Pod predsednikom Barackom Obamo je ZDA uspelo ubiti vodjo Al Kaide Osamo bin Ladna, danes pa največjo teroristično grožnjo predstavlja Islamska država (IS).

Ne glede na to pa se bodo Američani 11. septembra 2001 slovesno spominjali še naprej. “Ta dogodek je izjemen in bo ostal izjemen,” je v Pentagonu povedal Trump, ki se je takoj spomnil tudi tistih, ki trpijo za orkanom Irma na Floridi in tistih, ki jih je prizadel orkan Harvey v Teksasu. “Američani takrat, ko je to potrebno, stopimo skupaj in smo enotni. Ko se soočamo s težavami, postanemo bolj povezani, močnejši in odločni,” je dejal.

Teroristični napadi na ZDA so po Trumpovih besedah spremenili svet, grozote usodnega dne pa bodo za vedno v nacionalnem spominu. “Takrat se ni spremenil le svet, ampak smo se spremenili tudi mi,” je dejal in dodal, da se Amerike ne da ustrahovati, tisti, ki bodo to poskusili, pa se bodo kmalu pridružili dolgemu seznamu poraženih. (sta)

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen