Nemška vlada je danes sprejela osnutek zakona, ki predvideva uvedbo enotne izkaznice za vse begunce, pa tudi boljšo izmenjavo podatkov med vsemi pristojnimi organi. Zakon bodo januarju predložili obema domovoma parlamenta, enotno begunsko izkaznico naj bi uvedli do poletja.
Na podlagi zakona, katerega cilj je pospešitev registracije prosilcev azila, naj bi v prihodnje ob prvem stiku begunca z enim izmed pristojnih organov odprli obsežno mapo s podatki, ki naj bi bila nato na voljo vsem pristojnim službam.
Doslej je pri registraciji in izmenjavi podatkov o beguncih prihajalo do občutnih težav, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Danes sprejeti zakonski osnutek navaja, da so azilni postopki, ki v povprečju trajajo šest mesecev, predolgi. Prizadeti so zaradi tega dolgo v negotovosti glede svoje nadaljnje usode.
Po novem naj bi število neregistriranih prosilcev za azil zmanjšali, prav tako pa naj bi bila v vsakem trenutku mogoča identifikacija beguncev. S tem naj bi preprečili večkratno registracijo beguncev, lažne podatke in nedovoljene vstope v državo.
Begunska izkaznica, poimenovana Ankunftsnachweis oz. izkaznica prihoda, bo po načrtih narejena tako, da bo varna pred ponarejanjem, vsebovala naj bi vse podatke, zbrane ob prvi registraciji.
Poleg osebnih podatkov zraven štejejo še prstni odtisi, država izvora, kontaktni podatki, informacija o zdravstvenem stanju – kot so cepljenja, pa tudi o izobrazbi oz. poklicnih kvalifikacijah.
To naj bi omogočilo hitro integracijo azilantov na trg dela, prav tako pa pravičnejšo razporeditev med zveznimi deželami, poudarja zakonski osnutek.
V Nemčijo je od začetka leta prispelo že okoli milijon beguncev, oblasti v različnih delih države so po lastnih navedbah preobremenjene. (sta)