Francozi v drugem krogu volitev zavrnili Le Penovo, republikanci zmagali v 7 regijah, socialisti pa v petih
Končni uradni izidi drugega kroga lokalnih volitev v Franciji so potrdili, da skrajna desničarska Nacionalna fronta (FN) v nedeljo ni zmagala v nobeni od 13 regij, potem ko je v prvem krogu pred tednom dni dosegla rekordno visok rezultat. Je pa v prestolnici Pariz prvič po 17 letih, ko je bila v rokah levice, zmagala desnica.
FN, ki nasprotuje priseljevanju, je upala, da bodo regionalne volitve pomenile dobro izhodišče za njeno voditeljico Marine Le Pen za nastop na predsedniških volitvah leta 2017, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Kljub najboljšemu rezultatu na nacionalni ravni v prvem krogu volitev pa je Marine Le Pen v nedeljo v svoji regiji Nord-Pas-de-Calais-Picardie izgubila proti Xavierju Bertrandu, kandidatu opozicijske desnice, republikancev nekdanjega predsednika republike Nicolasa Sarkozyja. Le Penova je dobila okoli 42 odstotkov glasov, Bertrand pa 58.
Tudi njena 26-letna nečakinja Marion Marechal-Le Pen, ki je kandidirala v regiji Provansa-Alpe-Azurna obala, je dobila le okoli 45 odstotkov glasov in prav tako izgubila proti republikanskemu kandidatu.
Po končnih izidih so desnosredinski republikanci zmagali v sedmih regijah, socialisti francoskega predsednika Francoisa Hollanda pa v petih. Nacionalisti so prvič zmagali na Korziki.
Večje presenečenje so volitve prinesle tudi za pariško regijo, ki se je obrnila v desno, prvič po 17 letih, še navaja AFP.
Drugega kroga volitev se je udeležilo 58 odstotkov volivcev, torej več kot prvega, ko je bila udeležba 50-odstotna.
Francoski premier Manuel Valls je že v odzivu na rezultate vzporednih volitev v nedeljo zvečer opozoril, da nevarnosti skrajne desnice še zdaleč ni konec. Podobno se je odzval tudi Sarkozy, ki je pohvalil udeležbo volivcev, a opozoril, da se ne sme pozabiti “opozoril” iz prvega kroga, ko je slavila FN.
Marine Le Pen pa je kljub porazu dejala, da jih sedaj ne more nič ustaviti. Po njenem mnenju bo FN s potrojenim številom svetnikov postala glavna opozicijska sila v večini francoskih regij.
“Slabe socialiste smo izbrisali v njihovih bastionih na severu in jugu. S potrojitvijo svetnikov bomo postali glavna opozicijska sila v večini francoskih regij,” je dejala in dodala, da manevriranje tako socialistov kot republikancev kaže, da sta v bistvu dve strani istega kovanca, medtem ko da FN predstavlja edino pravo politično alternativo.
V prvem krogu regionalnih volitev je FN zmagala v šestih regijah, na nacionalni ravni pa osvojila rekordnih 27,7 odstotka glasov. Socialisti so dobili 23,1 odstotka, republikanci pa 26,7 odstotka glasov.
Stranka je v nedeljo na nacionalni ravni dobila tudi največje število glasov doslej – 6,8 milijona. V prvem krogu je dobila okoli šest milijonov glasov, na predsedniških volitvah leta 2012 pa je Le Penova dobila 6,4 milijona glasov, a je bila takrat volilna udeležba občutno višja, še navaja AFP.
K vzponu FN so močno prispevali teroristični napadi v Parizu pred enim mesecem, v katerih je bilo ubitih 130 ljudi. FN se zavzema za izstop Francije iz evro območja, zaprtje državnih mej, pogosto tudi svari pred islamizacijo francoske družbe.
Po drugi strani pa so nedeljski rezultati pokazali, da stranka ne more biti uspešna v odločilnem drugem krogu, kjer prevladajo zmerni volivci, tako kot so leta 2002 raje podprli Jacquesa Chiraca kot pa očeta Le Penove, Jean-Marie Le Pena.
Poleg terorizma je bila pogosta tema kampanje pred referendumom tudi rekordna nezaposlenost, slabi ekonomski rezultati, visok državni dolg in počasnost reform.
Zaradi nedavnih terorističnih napadov so volitve potekale pod zelo ostrimi varnostnimi ukrepi. (sta)