Ptujčani bodo kot kaže v prihodnje vendarle lahko nadgradili Center za ravnanje z odpadki Gajke in tako smeti znova začeli odlagati na lastnem odlagališču. Kot so danes sporočili iz Javnih služb Ptuj, jim je po letih truda vendarle uspelo pridobiti okoljevarstveno dovoljenje. Za ponovno obratovanje Gajk zdaj potrebujejo še uporabno dovoljenje.
Ptujsko javno podjetje se je skupaj z vodstvom mestne občine zelo angažiralo v pridobitev potrebnega soglasja s strani ministrstva za okolje. Za okoljevarstveno dovoljenje so se borili vse od leta 2006, ker je vmes poteklo uporabno dovoljenje, so bili zadnja leta smeti prisiljeni odvažati v Ormož, kar je podražilo račune na položnicah občanov.
Kot je povedal ptujski župan Miran Senčar, se je pridobivanje dovoljenja, ki pomeni osnovo za vse nadaljnje odločitve ptujske in sosednjih občin v zvezi z ravnanjem z odpadki, resnično vleklo dolga leta. V tem času je prihajalo do mnogih, tudi zelo ostrih komunikacij med Ptujem in ministrstvom za okolje.
“Zaradi pomembnosti dovoljenja sem se aktivno vključil v proces, izkoristil tudi dejstvo, da sem novi župan in da me preteklost ne zanima. Rezultat skupnega intenzivnega nastopa je pravnomočno okoljevarstveno dovoljenje. Sedaj so nam na področju ravnanja z odpadki odprte vse možnosti, ki jih bomo skrbno preučili in se odločili tako, da bo odločitev najbolj ugodna za naše občane,” je pojasnil Senčar.
Mestna občina Ptuj je sicer že lani uspela pridobiti okoljevarstveno soglasje in tako po večletnem postopku in uporabljenih več pravnih in izrednih pravnih sredstvih uspela dokazati, da je CERO Gajke tisti center, ki po njihovem mnenju izpolnjuje vse pogoje, ki jih zahteva evropski pravni red ter da gre za center, ki je regiji potreben.
Dokončno pridobljeni dokument Javnim službam Ptuj zdaj omogoča, da bodo lahko na odlagališču izkoristile še nekaj prostih zmogljivosti, potem ko so v preteklih dveh letih odpadke vozili v Ormož, kjer naj bi svoje odlagališče zaprli konec leta.
“Zdaj lahko začnemo postopek za pridobitev uporabnega, za kar imamo potrebno dokumentacijo že pripravljeno. Žal se je v času, ko smo pridobivali dovoljenje, zaključila evropska perspektiva, ki je omogočala financiranja širitve in nadgradnje samega centra v drugo fazo, zato bomo po zapolnitvi prostih kapacitet za novogradnjo primorani najeti kredit ali iskati zasebnega partnerja v projektu preko razpisa,” je pojasnil direktor javnega podjetja Alan Hodnik.
Kot načrtujejo na Ptuju, bi v Gajkah z nadgradnjo polj in širitvijo druge faze pridobili zmogljivosti za odlaganje odpadkov vse do leta 2036. (sta)