V Baltimoru so se tudi v četrtek zbrali protestniki proti policijskemu nasilju in zahtevali pravico za 25-letnega temnopoltega Freddieja Graya, ki je umrl zaradi zlomljene hrbtenice teden dni po aretaciji 12. aprila. Še vedno ni jasno, kako je do poškodbe prišlo.
Odvetnik enega od šestih suspendiranih policistov, ki so bili vpleteni v aretacijo Graya, je povedal, da osumljenca po vklenitvi v lisice in verige na nogah v policijski marici niso privezali z varnostnim pasom. Mogoče je torej, da se mu je hrbtenica zlomila med premetavanjem po vozilu.
Leta 2005 je na podoben način umrl temnopolti osumljenec, ki so ga aretirali zaradi uriniranja na javnem kraju. Njegova družina je potem od mesta iztožila 7,4 milijona dolarjev odškodnine, ki so jih sodišča do konca postopkov sklestila na le 200.000.
Graya so 12. aprila aretirali brez posebnega razloga razen tega, da je ob pogledu na policista začel teči. Po aretaciji so pri njemu našli nož na vzmet. Kljub pritoževanju nad bolečinami mu zdravniške pomoči niso nudili še več ur po aretaciji. Umrl je teden dni kasneje zaradi zlomljene hrbtenice.
V preiskavo se je vpletel tudi FBI, ki bo morda preganjal policiste, če jih baltimorsko pravosodje ne bo. Ogorčenih nasprotnikov policijskega nasilja to ne ovira pri nadaljevanju protestov in konec tedna bodo v mesto prišli protestniki iz drugih delov ZDA.
Vojnega stanja, kot je vladalo lani v Fergusonu v Missouriju, še ni. Tam je policist avgusta lani ubil neoboroženega temnopoltega 18-letnega Michaela Browna. Policist se je izvlekel brez kazni, družina ubitega pa je v četrtek vložila civilno odškodninsko tožbo proti mestu Ferguson.
Družina ubitega Erica Garnerja v New Yorku je že vložila tožbo proti mestu v višini 75 milijonov dolarjev in morda bodo nekaj dobili. (sta)