V Erevanu danes potekajo slovesnosti ob 100. obletnici pobojev do 1,5 milijona Armencev v nekdanjem otomanskem cesarstvu. Začelo se je z uradno slovesnostjo ob spomeniku genocidu z visokimi gosti iz tujine, še en vrhunec pa bo sledil proti večeru, ko naj bi se žalnega pohoda iz središča Erevana do spomenika udeležilo na stotisoče Armencev.
Spominske slovesnosti je začel armenski predsednik Serž Sarkisjan, ko je skupaj s soprogo zjutraj položil venec ob spomeniku genocidu na enem od gričev nad Erevanom. Sledili so mu številni tuji diplomati, ki so ob vznožju 44 metrov visokega spomenika drug za drugim polagali rumene vrtnice. Ubitih so se spomnili tudi z minuto molka.
Sarkisjan se je ob spomeniku zahvalil gostom iz tujine, ki so na ta žalosten dan prišli v Erevan. “Hvaležen sem vsem tistim, ki ste tukaj, da še enkrat potrdite svojo zavezo vrednotam človeštva in da sporočite, da ni nič pozabljenega, da se po sto letih spominjamo,” je dejal.
Slovesnosti se med drugim udeležujeta francoski in ruski predsednik, Francois Hollande in Vladimir Putin. Slednji je poudaril, da “kakršnegakoli opravičila za množični poboj ni in ne more biti”, Hollande pa je “prišel povedati svojim armenskim prijateljem, da ne bomo nikoli pozabili tragedij, ki jih je doživel vaš narod”, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Med tujimi gosti AFP omenja še ciprskega predsednika Nikosa Anastasiadesa in srbskega predsednika Tomislava Nikolića, obenem pa dodaja, da je udeležba iz tujine precej okleščena, saj so se očitno mnogi voditelji v strahu pred jezo Ankare opravičili.
Turčija namreč odločno zavrača, da bi bili poboji Armencev pred sto leti genocid. Prav na današnji dan je tudi pripravila veliko slovesnost ob 100. obletnici začetka bitke za Galipoli v prvi svetovni vojn in nanjo povabila številne tuje voditelje. Bitka za Galipoli se je sicer dejansko začela 25. aprila 1915.
V mestih po vsem svetu bodo 100. obletnico genocida danes obeležili tudi pripadniki večmilijonske armenske diaspore. (sta)