Slovenija obžaluje rusko uvedbo protisankcij

2

Ruski povračilni ukrepi zaradi uvedbe gospodarskih sankcij Evropske unije so bili pričakovani, čeprav jih je bilo natančneje težko vnaprej predvideti, so danes za STA sporočili z zunanjega ministrstva. “Obžalujemo, da je do njih prišlo,” so zapisali.

Na MZZ so izpostavili, da bodo članice EU skupaj z Evropsko komisijo spremljale “tako posledice uvedbe gospodarskih omejevalnih ukrepov s strani EU kot tudi posledice povratnih omejevalnih ukrepov Rusije”. Spomnili so, da je EU že ob uvedbi sankcij prejšnji teden napovedala, da bo čez tri mesece ponovno preučila posledice sprejetih ukrepov.

Na ministrstvu poleg tega pričakujejo, da se bo v pogovorih članic EU glede ruskih protisankcij “med drugim odprlo tudi vprašanje solidarnosti v EU glede blaženja učinkov škode za najbolj prizadete članice”. Ocene posledic, kako bi ruski ukrepi lahko vplivali na slovensko gospodarstvo, na MZZ sicer še zbirajo.

Sicer pa ponovno poudarjajo, da je Slovenija skladno z odločitvami Evropskega sveta 16. julija in zunanjih ministrov članic EU 22. julija podprla zaostritev sankcij proti Rusiji, v smislu krepitve pritiska, da bi slednja zavzela bolj konstruktivno vlogo pri zmanjševanju napetosti v vzhodni Ukrajini.

“Hkrati zagovarjamo stališče, da je treba ohraniti nadaljnji dialog med EU in njenimi članicami ter Rusijo o stabilizaciji razmer v Ukrajini ter upoštevati načelo reverzibilnosti, tj. možnosti, da se lahko v primeru izpolnjevanja pričakovanj EU in mednarodne skupnosti s strani Rusije spremenijo tudi odločitve EU, ki zadevajo omejevalne ukrepe,” so na MZZ še zapisali v sporočilu za STA.

Spomnili so še, da se je danes z obžalovanjem na uvedbo ruskih protisankcij odzvala tudi Evropska komisija. V Bruslju so napovedali, da bodo ukrepe Moskve preučili, hkrati pa so opozorili, da si EU “pridružuje pravico do primernih ukrepov” kot odgovor na ruske protisankcije.

Kot je danes v Moskvi sporočil ruski premier Dmitrij Medvedjev, Rusija uvaja “popoln embargo” na uvoz večine hrane iz EU, ZDA, Avstralije, Kanade in Norveške. V skladu z odlokom, ki ga je v sredo podpisal predsednik Vladimir Putin, se iz teh držav za leto dni ustavlja uvoz govedine, svinjine in perutnine, sadja in zelenjave, rib, sira, mleka in mlečnih izdelkov.

Na spletni strani ruske vlade je objavljen tudi podroben seznam proizvodov, na katere se nanaša embargo. Kot je sicer Medvedjev izrecno izpostavil, embargo ne zajema uvoza alkohola iz EU in ZDA. Prav tako ne zajema otroške hrane in izdelkov, ki jih Rusi kupijo v tujini.

Rusija je v preteklih dneh med drugim že ustavila uvoz več vrst zelenjave in sadja iz Poljske in Grčije, govedine iz Romunije in Avstralije ter mlečnih izdelkov in sokov iz Ukrajine. V preteklosti so bile takšnih ukrepov Moskve večkrat deležne ZDA.

A uradno tovrstne omejitve uvoza doslej nikoli niso bile političen ukrep, ampak so jih v Moskvi utemeljevali z varnostnimi razlogi. Tokratna poteza pa embargo izrecno opredeljuje kot odgovor na sankcije. To bi lahko po nekaterih ocenah predstavljala kršitev pravil Svetovne trgovinske organizacije (WTO).

Obenem je Medvedjev danes potrdil ugibanja iz minulih dni, da v Moskvi resno razmišljajo o zaprtju ruskega zračnega prostora za tranzitne lete evropskih in ameriških prevoznikov preko Sibirije v azijsko-pacifiško regijo. Ta ukrep bi znatno podaljšal in podražil lete iz Evrope v Azijo. (sta)

krim ruska zastava

Ruska zastava

Št. komentarjev: 2
  1. haapy yack pravi

    hojla
    Vse se zgodi samo zaradi tega, ker svet vodijo norci!
    hoj

  2. MEFISTO pravi

    Erjavec ne bo več dvakrat na teden v Moskvi, Laurov pa ne v Ljubljani.

    Tudi to je lahko prihranek.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen