VS ZN zahteva temeljito preiskavo strmoglavljenja malezijskega letala

0

Varnostni svet Združenih narodov je danes na izrednem zasedanju zahteval temeljito in neodvisno mednarodno preiskavo strmoglavljenja malezijskega letala na vzhodu Ukrajine, za katerega se domneva, da je bilo sestreljeno. Člani sveta so sicer zasedanje, ki ga je sklicala Velika Britanija, začeli z minuto molka za 298 smrtnih žrtev strmoglavljenja.

“Članice Varnostnega sveta so pozvale k temeljiti in neodvisni mednarodni preiskavi incidenta v skladu z mednarodnimi smernicami za civilno letalstvo, da se ugotovi odgovornost,” so sporočili iz ZN.

VS ZN je še poudaril potrebo po tem, da vse strani preiskovalcem omogočijo takojšen dostop do prizorišča strmoglavljenja, da lahko ugotovijo vzrok incidenta, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Na odprtem zasedanju, ki je sledilo objavi poziva za preiskavo, pa je ruski veleposlanik Vitalij Čurkin posredno odgovornost za tragedijo pripisal Kijevu. Čurkin ni govoril o tem kdo natančno je sestrelil letalo, ampak je obtožil vlado v Kijevu, da ni zaprla zračnega prostora nad delom ozemlja, kjer izvaja zračno ofenzivo.

Čurkin je v nadaljevanju obtožil ukrajinske oblasti, da upornike na vzhodu države bombardirajo tudi z zmerljivkami, pri tem in vojaških operacijah, pa jih vzpodbujajo zahodne države. Dejal je, da je Rusija predlagala resolucije Varnostnega sveta in poti za konec krize, na kar pa zahodne države odgovarjajo s cinizmom in podpirajo vse kar dela Kijev.

Ukrajinski veleposlanik pri ZN Jurij Sergejev je nato povedal, da je bilo letalo sestreljeno nad ozemljem pod začasnim nadzorom upornikov, kjer sta že bili sestreljeni dve ukrajinski vojaški letali. Povedal je, da imajo dokaze o tem, da so letalo očitno v zmoti, da gre za ukrajinsko vojaško letalo, sestrelili proruski separatisti, ki jih je označil za teroriste. Vse dokaze so predali ZN in mednarodnim preiskovalnim organom kot je Interpol.

Med dokazi je tudi bahanje enega od upornikov na družabnem omrežju, da so sestrelili ukrajinsko letalo. Sergejev je dejal, da je sestrelitev letala z višine desetih kilometrov mogoča le s sodobnim raketnim sistemom zemlja-zrak in teroristi so dobili dva taka sistema iz Rusije. Veleposlanik je zatrdil, da imajo dokaze o tem. “Do tragedije ne bi prišlo, če Rusija ne bi podpirala teroristov in jim ne bi dala orožja,” je dejal Sergejev.

Ameriška veleposlanica Samantha Power pa je člane Varnostnega sveta seznanila z doslej dostopnimi ameriškimi obveščevalnimi podatki, ki pravijo, da je bilo letalo najverjetneje sestreljeno z raketo zemlja-zrak SA-11 z lokacije pod nadzorom separatistov na vzhodu Ukrajine. “Letalo je letelo po uveljavljenem koridorju za komercialni promet. V zvezi z letalom ni bilo nič provokativnega,” je povedala Powerova.

Dodala je, da so od raketnih sistemov, ki so blizu meje z Rusijo, le sistemi SA-11, SA-20 in SA-22 sposobni zadeti letalo na takšni višini. “Zahodni novinar je v četrtek poročal o sistemu SA-11 blizu mesta Snižne in separatisti so bili opaženi nekaj ur pred incidentom z SA-11 sistemom blizu kraja zrušitve letala.

“Separatisti so uvodoma prevzeli odgovornost za sestrelitev vojaškega transportnega letala in objavili video posnetek, ki je sedaj povezan s strmoglavljenjem malezijskega letala. Njihovi voditelji so se bahali na družabnem omrežju, da so sestrelili letalo, kasneje pa so ta sporočila izbrisali. Zaradi tehnične zapletenosti SA-11 ni verjetno, da so separatisti učinkovito upravljali z njim brez pomoči strokovnjakov. Zato ne moremo izključiti tehnične pomoči ruskega osebja,” je dejala.

“Ukrajinci imajo sisteme SA-11, vendar nimamo podatkov o njihovi namestitvi v območju sestrelitve. Ukrajinska zračna obramba vse od začetka krize ni izstrelila niti ene rakete, kljub kršitvam zračnega prostora s strani ruskih letal. “Če so za tem napadom res separatisti z rusko podporo, imajo dober razlog, da skrijejo dokaze zločina. Zato je izjemno pomembno, da se preiskava začne nemudoma,” je med drugim povedala Powerjeva.

Medtem pa je letalska družba Malaysia Airlines, katere letalo je strmoglavilo na poti med Amsterdamom in Kuala Lumpurjem, sporočila najnovejše podatke o narodnosti ljudi na krovu. Od 298 žrtev, ki so vse izgubile življenje, je bilo 189 Nizozemcev, 44 Malezijcev, 27 Avstralcev, 12 Indonezijcev, devet Britancev, po štirje Nemci in Belgijci, trije filipinski državljani ter po eden potnik iz Kanade in Nove Zelandije. Po poročanju ruske tiskovne agencije Itar Tass za zdaj še ugotavljajo narodnost štirih potnikov. To je v Varnostnem svetu potrdil tudi predstavnik Malezije. (sta)

letalo ukrajina nesreca 777 prizorisce

Prizorišče nesreče malezijskega letala v vasi Grabovo na vzhodu Ukrajine

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen