V višje strokovno izobraževanje je bilo za prihodnje študijsko leto sprejetih 3006 kandidatov, kar je 94,1 odstotka vseh prijavljenih, so sporočili iz Višješolske prijavne službe s sedežem v Šolskem centru Celje, ki je za vse opravila izbirni postopek. Prva želja za vpis se je uresničila 90,8 odstotka vsem vpisanim kandidatom.
Od vseh 4432 prijavljenih kandidatov jih je izpolnilo pogoje za vpis 3195. Od teh je sprejetih 3006 kandidatov, zavrnili pa so 189 kandidatov oz. 5,9 odstotka vseh. Za redni višji strokovni študij se je potegovalo 2837 kandidatov, ki izpolnjujejo vpisne pogoje. Sprejetih je bilo pa 2648 kandidatov oz. 93,3 odstotka vseh. Za izredni študij pa se je želja uresničila vsem od 358 kandidatov.
Letos je bil sprejet sklep o omejitvi vpisa na desetih šolah – na programu multuimedijska produkcija na Inštitutu in akademiji za multimedije Ljubljana, na programih velnes ter gostinstvo in turizem na Višji strokovni šoli za gostinstvo in turizem Maribor, programu velnes na Višji strokovni šoli za gostinstvo in turizem Bled, programu informatika in mehatronika na Šolskem centru Kranj, programu varstvo okolja in komunal na Prometni šoli Maribor, programih telekomunikacije in ekonomist na Šolskem centru za pošto, ekonomijo in telekomunikacije Ljubljana, programu strojništvo na Šolskem centru Škofja Loka, programu kozmetika na Šolskem centru Novo mesto, programu naravovarstvo na Biotehniškem centru Naklo ter programih gostinstvo in turizem ter živilstvo in prehrana na Biotehniškem izobraževalnem centru Ljubljana.
Lani so bile omejitve na štirih šolah oziroma programih, zavrnjenih je bilo 196 kandidatov.
Zavrnjeni kandidati se bodo lahko vpisali v programe, kjer še imajo prosta mesta. Podatki o teh bodo objavljeni 29. avgusta na spletni strani Višješolske prijavne službe in na spletnih straneh višjih strokovnih šolah. Sprejeti kandidati se morajo v prvi letnik vpisati do 25. avgusta 2014, o datumu vpisa pa jih bodo pisno obvestile višje strokovne šole. (sta)
Slika je simbolična
Dobičkarske šole in ubogi študentje, ki bodo zapravljali mladost na šolah, ki jih ne bodo nič koristnega in uporabnega naučile.
Celje je znano tudi po tem, da ima dve visoki šoli ekonomske smeri, ki proizvajata polpismene ekonomiste, pa vendar nič slabše kot ljubljanska ekonomska fakulteta.