Svet Evrope krepi boj proti trgovanju s človeškimi organi

0

Odbor ministrov Sveta Evrope je danes potrdil mednarodno konvencijo, ki trgovino s človeškimi organi za presaditve uvršča med kazniva dejanja. Ta novost naj bi vodila v boljšo zaščito žrtev, okrepljeno sodelovanje na nacionalnih in mednarodni ravni ter učinkovitejši kazenski pregon odgovornih za preprodajo organov.

Konvencija vlade poziva, naj nezakonito odstranitev človeških organov iz živih ali mrtvih ljudi v svoji zakonodaji opredelijo kot kaznivo dejanje, in sicer v primerih: ko se organ odstrani, ne da bi darovalec na to “svobodno, obveščeno in izrecno” pristal, ali v primeru pokojnega darovalca, če odstranitve ne dovoljuje domača zakonodaja; in pa če v zameno za odstranitev organa darovalec ali neka tretja oseba prejme denar oz. primerljivo korist.

Konvencija poleg tega predvideva zaščitne ukrepe in odškodnine za žrtve ter ukrepe, ki naj bi zagotovili preglednost in pravičen dostop do transplantacijskih posegov.

Gre za mednarodno konvencijo, ki bo v kratkem – konec letošnjega ali v začetku prihodnjega leta – odprta za podpis tako s strani 47 držav članic Sveta Evrope kot tudi vseh ostalih držav. Španija se je ponudila, da bo gostila slovesnost ob odprtju konvencije za podpis.

Čeprav tako število kot kakovost presaditev vztrajno naraščata, je v Evropi samo na presaditev ledvic leta 2012 čakalo kakih 60.000 ljudi. Vsak dan umre 12 ljudi, ki so na čakalnih seznamih za presaditve, a se primerni organi zanje ne najdejo pravočasno. Trg za nezakonito trgovino z organi je tako velik, pogosto pa ljudje po organe potujejo tudi v druge, revne države.

Še posebej v revnejših državah so v ta posel vpletene mafije, ki na račun pomanjkanja organov ter ogromnih razlik v bogastvu med razvitimi državami in državami v razvoju – v slednjih so nekateri za zadosten znesek pač pripravljeni tudi prodati kakšnega od svojih organov – služijo velike dobičke. (sta)

clovesko telo

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen