Ministrstvo za izobraževanje, ki je imelo za inovativne sheme 2013 za doktorski študij na razpolago približno 4,6 milijona evrov, je po odločitvi univerz, da se ne potegujejo za ta sredstva, večino sredstev prerazporedilo na druge visokošolske instrumente. V pripravi je denimo širitev programa Po kreativni poti do praktičnega znanja.
Omenjeni program, ki ga izvaja Javni sklad za razvoj kadrov RS, je ravno tako namenjen študentom oziroma neposrednemu sodelovanju dodiplomskih in podiplomskih študentov, visokošolskih zavodov in gospodarstva, so na ministrstvu zapisali za STA.
V okviru programa študentje v skupinah od tri do deset razrešujejo in preučujejo praktične probleme v gospodarstvu, torej izvajajo projekte za gospodarstvo pod mentorstvom profesorja s fakultete in strokovnjaka iz gospodarstva. “Na ta način pridobijo praktična znanja, razvijejo inovativnost, kreativno razmišljanje ter druge kompetence, ki jim bodo omogočile lažji prehod iz izobraževanja v zaposlitev,” je za STA dejala Meta Ponebšek iz Javnega sklada za razvoj kadrov RS.
Prvi javni razpis za sofinanciranje projektov v okviru programa je bil objavljen novembra lani, in sicer v višini 2,82 milijona evrov. Za drugi javni razpis, ki ga želijo objaviti septembra, pa bo namenjenih še nekaj več kot pet milijonov evrov, navajajo na skladu. Za drugi razpis bo tako namenjenih več sredstev, kot je bilo sprva predvideno, saj je ministrstvo za izobraževanje zanj naknadno namenilo še tri milijone evrov.
Sredstva za inovativno shemo za študente doktorskega študija so sicer na voljo iz evropskih skladov in vezana na iztekajočo se finančno perspektivo. To pomeni, da financiranje po letu 2015 iz tega naslova ne bo več mogoče in da so do sofinanciranja upravičeni le tisti študenti, ki bodo do 30. septembra 2015 dosegli enega od rezultatov, to je objavo znanstvenega članka, patenta ali zagovor doktorata, opozarjajo na ministrstvu za izobraževanje. Ob tem dodajajo, da na to ministrstvo ne more vplivati, saj je rezultat odvisen predvsem od študentovega dela in mentorjevega usmerjanja.
A v rektorski univerzi so ocenili, da je ta rok kot nujni pogoj za upravičenost do prejema teh sredstev nerazumno kratek. Zato univerze v Ljubljani, Mariboru, na Primorskem in v Novi Gorici aprila sploh niso oddale vloge na poziv za sredstva za inovativno shemo, ker so ocenile, da študentje na razpisu “realno ne bi mogli pridobiti sredstev za sofinanciranje svojega doktorskega študija zaradi nerazumnih pogojev”.
Študentje so sicer takrat opozorili, da se zaradi finančne stiske nekateri že izpisujejo iz doktorskega študija. To potrjujejo tudi podatki ministrstva. V doktorske študijske programe tretje stopnje so bili v študijskem letu 2013/14 vpisani 3004 študenti. Po 1. oktobru lani se jih je iz doktorskega študija izpisalo 19, lani skupaj pa 51, navajajo na ministrstvu. (sta)
Slika je simbolična