Potem ko je ameriška zvezna uprava za zračni promet (FAA) v sredo že drugi dan prepovedala polete ameriških potniških letal v Tel Aviv, so se na ameriškega predsednika Baracka Obamo vsule številne kritike proizraelskih politikov, ki ga obtožujejo izvajanja pritiska na Izrael za končanje ofenzive v Gazi. FAA je medtem odpravila prepoved.
Med kritiki je tudi nekdanji župan New Yorka milijarder Michael Bloomberg, ki je v sredo demonstrativno poletel z letalom izraelske družbe El Al in novinarjem povedal, da prepoved FAA ni smiselna, ker eksplozije Hamasovih raket kilometer daleč od letališča niso nevarne. Bloomberg je dejal, da se nekaj dogaja okrog vseh letališč na svetu in ne vidi razloga za zaprtje Ben Guriona v Tel Avivu.
Bloomberg je zavrnil namige, da Obama skuša pritisniti na Izrael, naj konča ofenzivo v Gazi, ampak je menil, da je prepoved poletov letališča v bistvu zmaga za Hamas, katerega raketa je v torek pristala kilometer od glavnega letališča v Izraelu. Izraelska vlada trdi, da raketa ni bila nikoli nevarna in so jo spremljali od samega začetka ter jo pustili pri miru, ker so ugotovili, da bo padla v prazno.
Tiskovni predstavnik Hamasa Favzi Barhum je dejal, da je prepoved poletov letališča jasna zmaga odporniškega gibanja. Teksaški republikanski senator Ted Cruz je v sredo ugibal, da je Obama s prepovedjo sprejel gospodarske sankcije proti Izraelu. State Department je njegove obtožbe zavrnil kot neumne in smešne.
Na letališču je sicer v sredo pristalo letalo z ameriškim državnim sekretarjem Johnom Kerryjem, ki si prizadeva za premirje med Izraelci in Palestinci. Kerryjevo letalo je bilo vojaško in s tem ni bilo podvrženo prepovedi FAA.
FAA je v sredo zvečer po krajevnem času odpravila prepoved poletov v Tel Aviv, vendar je opozorila na “zelo spremenljive razmere” spričo bojev na območju Gaze. (sta)
Barack Obama