Lavrov v torek v Mariboru na slovesnosti v nekdanjem taborišču za sovjetske ujetnike

0

V Sloveniji se bo v torek mudil ruski zunanji minister Sergej Lavrov, ki se bo v Mariboru udeležil slovesnosti ob začetku prenove muzeja in spominskega centra nacističnega taborišča za sovjetske vojne ujetnike. Lavrov se bo ob robu dogodka srečal z zunanjim ministrom Karlom Erjavcem, s katerim bosta govorila o Južnem toku in krizi v Ukrajini.

Erjavec in Lavrov bosta slavnostna govornika na spominski slovesnosti v nekdanjem taborišču, imenovanem Stalag XVIII D, ki je bilo ustanovljeno takoj po kapitulaciji jugoslovanske vojske oziroma vstopu nemškega okupatorja v Maribor.

Ruski vojni ujetniki, ki jih je bilo v določenem trenutku več kot 5000, so bili nastanjeni ločeno od ostalih vojnih ujetnikov in deležni še posebej krutega ravnanja nemške vojske.

Slovesnosti se bo po napovedih poleg Lavrova udeležil tudi ruski minister za zveze in množične komunikacije Nikolaj Nikiforov, ki naj bi ta mesec še enkrat prišel v Slovenijo, in sicer na tradicionalno slovesnost ob Ruski kapelici na Vršiču.

Kot napovedujejo na zunanjem ministrstvu, se bosta Erjavec in Lavrov po prireditvi sestala na dvostranskem srečanju, po katerem je predvidena izjava za medije. Erjavec je minuli teden napovedal, da bosta z Lavrovom govorila o gospodarskem sodelovanju in plinovodu Južni tok, ki naj bi potekal tudi čez slovensko ozemlje.

Erjavec na sestanku pričakuje informacije o nedavnem obisku ruskega predsednika Vladimirja Putina na Dunaju in o stališču Rusije do projekta Južnega toka. “V Moskvi mi je bilo zagotovljeno, da je ruska stran zainteresirana za uresničitev projekta Južni tok, in zelo jasno mi je bilo povedano, da memorandum z Avstrijo ne vpliva na traso v Sloveniji,” je dejal konec junija.

Tudi na ruskem zunanjem ministrstvu so napovedali, da bo glavna tema pogovorov Lavrova v Sloveniji omenjeni plinovod. “Projekt Južni tok na slovenskem ozemlju bo pripomogel k naraščajočim medsebojnim investicijam,” so poudarili v Moskvi. Ob tem so dodali, da imajo z Ljubljano skupen cilj – najti rešitev, v okviru katere bodo sodelujoče strani v projektu lahko spoštovale podpisane pogodbe, ne da bi kršile pravo EU.

Ministra se bosta po napovedih ruskega zunanjega ministrstva dotaknila tudi krize v Ukrajini. Razmere v tej državi se ne umirjajo, zaradi česar je Evropska unija Rusiji zagrozila z novimi ukrepi.

Slovenija je do gospodarskih sankcij zadržana. “Dobro vemo, da nobene ekonomske sankcije ne rešujejo krize,” je minuli teden izjavil Erjavec. Zavrnil je tudi namige, da naj bi iz tujine zaradi obiska vodje ruske diplomacije dobival negativne odzive.

Njegov obisk v Sloveniji po Erjavčevih zagotovilih podpira tudi ameriški državni sekretar John Kerry. “Za slovensko javnost bi želel zelo jasno povedati, da John Kerry podpira dialog in tudi obisk Sergeja Lavrova v Sloveniji ter da pričakuje, da bom v pogovorih zastopal stališča zveze Nato in EU,” je dejal po kratkem pogovoru s Kerryjem ob robu zasedanja ministrov zveze Nato konec junija v Bruslju.

Tudi namestnik svetovalke ameriškega predsednika za nacionalno varnost Ben Rhodes glede tega obiska dejal, da si ZDA želijo glede Ukrajine enotno fronto z EU.

“Hočemo enotno fronto z evropskimi zavezniki. Ampak jasno je, da ima Rusija odnose z EU in ti se bodo nadaljevali. Tudi mi se pogovarjamo z Lavrovom glede Ukrajine in drugih vprašanj. Osnova je tesno sodelovanje in pošiljanje skupnega sporočila Rusiji v vseh naših pogovorih. To ni politika, ki bi zapirala vrata vsaki vrsti komunikacije z Rusijo, ampak le takšna, ki pravi, da moramo poslati enako sporočilo,” je je poudaril minuli teden v pogovoru s tujimi dopisniki v ZDA. (sta)

sergei-lavrov

Sergej Lavrov

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen