Na današnji dan pred natanko 20 leti je Aleksander Lukašenko v drugem krogu predsedniških volitev zmagal in tako postal prvi predsednik neodvisne Belorusije. Od takrat je z večkratnimi posegi v ustavo dosegel, da je na mestu predsednika še danes, zaradi svojih dejanj pa na Zahodu velja za “zadnjega evropskega diktatorja”.
10. julija 1994 so bile predsedniške volitve v Belorusiji unikatne, saj so bile edine v zgodovini države, ki so potekale v dveh krogih. V tej nekdanji sovjetski republiki, ki se je soočala z velikimi gospodarskimi problemi, je iskala “močno roko” in po svojih osebnostnih kvalitetah je Lukašenko najbolj ustrezal temu profilu, piše ruski spletni portal Gazeta.ru.
Zadnjih 20 let je Lukašenko nezamenljiv voditelj države, navaja ruska tiskovna agencija Itar Tass. Na volitvah 2001 je bil izvoljen za drugi mandat, in sicer po tem, ko je leta 1996 spremenil ustavo, s čimer mu je začel znova teči petletni predsedniški mandat. Kasneje je z odpravo omejitev števila predsedniških mandatov znova posegel v ustavo Belorusije.
Na predsedniških volitvah je zmagal tudi v letih 2006 in 2011, tako da trenutno teče že njegov četrti mandat. Medtem si je podredil sodno oblast, saj sodnike imenuje kar sam, njegovim odločitvam pa nikoli ne nasprotuje niti parlament, navaja Gazeta.ru. Zahod nobenih volitev, odkar je Lukašenko vnesel spremembe ustave, ni priznal kot legitimne.
V Belorusiji so se v dveh desetletjih Lukašenkove vladavine zvrstili številni protesti, zaprti so bili mnogi predstavniki ljudstva, pa tudi visoki politični in gospodarski predstavniki, ki so se po mnenju Lukašenka preveč oddaljili od njegovih usmeritev.
Sicer pa Lukašenko ni znan le po svoji avtoritarni roki, njegovo 20-letno vladanje so zaznamovali tudi mnogi spodrsljaji, ki jih je izrekel ob različnih priložnostih. Tako je denimo belorusko inteligenco nekoč pretresla njegova izjava, da je beloruščina reven jezik, saj ljudje v njem ne morejo povedati nič pomembnega. “Na svetu obstajata le dva velika jezika – ruski in angleški,” je izjavil Lukašenko. V Belorusiji sta namreč od leta 1995 kot uradna priznana dva jezika, in sicer beloruščina in ruščina.
Lukašenko, ki bo konec avgusta dopolnil 60 let, v Evropi in svetu velja za “zadnjega evropskega diktatorja”. (sta)
Aleksander Lukašenko
V Sloveniji imamo murgelčana na oblasti že več kot 20 let.
Niti na volitvah mu ni treba kandidirat.
NITI TO MU NI TREBA!
Res smo zajci.
Lukašenko je mati tereza v primerjavi s kučašenkom.
sam da je ivan u arestu
JANŠA IN LUKAŠENKO SI LAHKO PO DASTA ROKO. janša bo na mestu predsednika SDS-a tudi guznu.