Bolivija je znižala zakonsko predpisano starostno omejitev za delo otrok na deset let, je poročal BBC. Desetletni otroci bodo sicer delo lahko opravljali le, če bodo hodili v šolo in bodo samozaposleni. Novi zakon bo obenem dovoljeval 12-letnikom, da s privolitvijo staršev delajo za druge.
Bolivijski podpredsednik Alvaro Garcia Linera, ki je v odsotnosti predsednika Eva Moralesa zakon tudi podpisal, je dejal, da nova zakonodaja odseva potrebe Bolivije, ene najrevnejših držav v Južni Ameriki.
Poleg starostne omejitve zakonodaja predvideva tudi strožje kazni za nasilje nad otroki in določa 30-letno zaporno kazen za umor otroka.
“Predsednik Evo (Morales) je posredoval, da se je prepričal, da smo z zakonom uravnotežili realnost in zakonodajo, pravice in mednarodne sporazume,” je dejal Garcia.
Po podatkih Unicefa več kot pol milijona otrok v Boliviji dela, saj s tem svojim družinam zagotavljajo preživetje.
Veliko jih dela na ulicah bolivijskih mest, kjer prodajajo hrano ali čistijo čevlje. Ostali pa so izpostavljeni težjim razmeram, saj delajo v rudnikih ali na poljih.
Moralesova socialistična vlada upa, da bo zakon pomagal izkoreniniti revščino v Boliviji.
Mednarodna organizacija dela (ILO) ne dovoljuje dela otrok, ki so mlajši od 15 let, čeprav za države v razvoju dovoljuje starostno omejitev 14 let.
“Bilo bi lažje sprejeti zakon, ki bi bil popolnoma v skladu z mednarodnimi konvencijami, ampak tega v Boliviji ne bi bilo mogoče uveljaviti, saj ima naša realnost drugačne potrebe in značilnosti,” je dodal Morales.
ILO bolivijsko zakonodajo glede morebitnih kršitev mednarodnih predpisov otroškega dela še preučuje. (sta)