Predstavniki vlade, ki opravlja tekoče posle, in sindikatov javnega sektorja naj bi zakonske rešitve glede vračila preveč izplačanih plač na današnjih pogajanjih uskladili do te mere, da bi lahko v naslednjem tednu parafirali izjavo o usklajenosti. V tem primeru pa bi zakonske spremembe že v četrtek na seji obravnavala vlada.
Na sindikalni strani so potrdili, da so danes besedilo sprememb zakona o sistemu plač v javnem sektorju, s katerim bi uredili vračilo preveč izplačanih plač, praktično uskladili. Eno od rešitev naj bi sicer še preverjali z ministrstvom za delo, predvidoma do ponedeljka pa naj bi v besedilo vnesli tudi redakcijske popravke.
Vendarle pa naj bi bilo vse skupaj usklajeno do te mere, da bi lahko v prihodnjem tednu parafirali izjavo o usklajenosti. Če zapletov pri tem ne bo, bi bilo lahko besedilo pripravljeno za obravnavo na četrtkovi seji vlade.
Kot je za STA dejal predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj, so prišli do sprejemljivega kompromisa, “kar je v teh časih zelo dobra novica za tiste, ki so bili v polju tveganja, da bodo morali vrniti vse, kar je bilo preveč izplačano”.
Zdaj je opredeljeno znižano vračilo v višini največ dveh osnovnih plač v obdobju zadnjih desetih mesecev. Če dogovora ni, pa bi imel delodajalec zakonsko pravico, da vloži tožbo proti zaposlenemu. Ob tem pa bi bil možen tudi izredni odpust dolga v celoti. Vezali bi ga na socialni položaj tistega, ki bi moral vračati preveč izplačane plače, in bi dovolili odpis, če bi vrnitev dolga ogrožala njegovo bivanje.
Današnja pogajanja so tako namenili predvsem usklajevanju sprememb zakona o sistemu plač v javnem sektorju, s katerimi bi uredili vprašanje preveč izplačanih plač, pa tudi kvorum za veljavnost kolektivne pogodbe za javni sektor, a se o slednjem niso uspeli dogovoriti. V teku so sicer tudi pogajanja o ukrepih za leto 2015, kjer je sindikalna stran vladni ta teden posredovala svoj protipredlog.
Kot je na svoji spletni strani člane obvestil šolski sindikat Sviz, so se sindikati enotno izrekli, da odločno zavračajo vladni predlog, po katerem bi plačno maso za zaposlene v javnem sektorju za prihodnje leto znižali za tri odstotke. Zanje ni sprejemljivo nikakršno dodatno kleščenje plač, strinjajo pa se, da slednje ostanejo na zdajšnji ravni.
Glede zmanjšanja števila zaposlenih so se, so navedli, sindikati pripravljeni pogajati o največ enem odstotku; pogajanjem pa prepuščajo še neizplačevanje redne uspešnosti, ki je sicer že pet let zamrznjena, omejitev nagrajevanja za povečan obseg dela, višino regresa, ki po zakonu o delovnih razmerjih ne sme biti nižji od minimalne plače, in tudi na četrtino znižane premije dodatnega pokojninskega zavarovanja.
Napredovanja pa želijo sindikati sprostiti vsaj za mlade in skupino J, v kateri so tisti v najnižjih plačnih razredih, so še zapisali na spletni strani Sviza. (sta)
Branimir Štrukelj