Predstavniki Oratorija Slovenija so na današnji novinarski konferenci predstavili oratorijski program in njegovo pedagoško vizijo. Letos se bo oratorij izvajal v več kot 240 krajih po vsej Sloveniji, udeležilo se ga bo okrog 15.000 otrok, program pa bo izvajalo več kot 4000 mladih prostovoljcev – animatorjev, so sporočili iz Oratorija Slovenija.
Gre za enega največjih otroških ali mladinskih prostovoljskih projektov pri nas, ki neprekinjeno raste že od leta 1988. Oratorij je v svoji osnovi enotedenski program za otroke, ki združuje dramske predstave in ustvarjalne delavnice, igro in učenje, petje in duhovnost, sproščenost in vzgojo, navajajo organizatorji.
Ideja in pedagoška vizija oratorija sloni na delu Janeza Boska, velikega italijanskega vzgojitelja 19. stoletja. Temelj njegove vzgoje so t. i. štirje stebri oratorija: dom (sprejetost), šola (učenje za življenje), dvorišče (igra) in župnija (duhovnost). Bistvena metoda oratorijske pedagogike je asistenca, ki pomeni, da je vzgojitelj vedno z mladimi, še posebej med odmori. Na ta način ga otroci doživljajo kot prijatelja in z veseljem sledijo njegovemu zgledu.
Jedro, ki združuje vse lokalne oratorije po Sloveniji, je vsakoletni oratorijski priročnik, ki vsebuje dramsko igro in predloge za vse dele oratorijskega programa. Vse se navezuje na določeno temo oz. zgodbo izbranega junaka, letošnja tema oratorija je zgodba apostola Petra z geslom: Na tvojo besedo.
Ciljna populacija oratorija niso le otroci, ampak tudi dijaki in študentje, ki kot animatorji in oratorijski voditelji program pripravljajo in izvajajo. Oratorij jim preko prostovoljnega dela omogoča priložnost za osebnostno in strokovno rast, pridobivanje najrazličnejših pedagoških in organizacijskih kompetenc ter druženje v pozitivnem okolju, navajajo organizatorji.
Združenje animatorjev Oratorija skupaj z Oratorijem Slovenija pripravlja vrsto srečanj, usposabljanj, delavnic in drugih projektov. Oratorij v sebi nosi tudi socialni vidik. Ker temelji na prostovoljstvu, je njegov program dostopen praktično vsem družinam. Tisti, ki ne morejo plačati, se lahko dogodka brezplačno udeležijo. (sta)
Slika je simbolična