Obama se je v Normandiji poklonil ameriškim vojnim veteranom

0

Ameriški predsednik Barack Obama se je na današnji slovesnosti ob 70-letnici zavezniškega izkrcanja v Normandiji na ameriškem vojaškem pokopališču Colleville-sur-Mer poklonil ameriškim vojnim veteranom. Francoski predsednik Francois Hollande pa je poudaril, da Francija ne bo nikoli pozabila žrtve ameriških vojakov, poročajo tuje tiskovne agencije.

“Večno vam bomo hvaležni,” je dejal Obama v govoru na vojaškem pokopališču blizu obale Omaha, kjer so se na dan D izkrcali zavezniški vojaki. Dodal je, da so vojaki takrat branili demokracijo in svobodo. “Ta prizadevanja so na tej plaži zapisana s krvjo,” je še poudaril in požel aplavz več tisočglave množice.

Francoski predsednik Hollande pa je poudaril, da Francija ne bo nikoli pozabila žrtve ameriških vojakov. Kot je dodal, je ZDA in Francijo povezal boj za svobodo.

Na obali Omaha so ob zavezniškem izkrcanju v Normandiji potekali siloviti spopadi med ameriškimi in nemškimi vojaki. Na dan D je tam umrlo 4400 zavezniških vojakov, med njimi 2500 iz ZDA.

V Normandiji ob današnji 70. obletnici zavezniškega izkrcanja potekajo številne slovesnosti, ki bodo vrhunec dosegle s popoldansko mednarodno slovesnostjo na obali Ouistreham. Na njej pričakujejo kakih dvajset voditeljev držav in vlad, med njimi ameriškega, ruskega in ukrajinskega predsednika Obamo, Vladimirja Putina in Petra Porošenka, kot tudi nemško kanclerko Angelo Merkel in britansko kraljico Elizabeto II.

Voditelji se bodo sešli tudi na slovesnem kosilu v bližnjem gradu Benouville, kjer bo morda priložnost za kakšno besedo med sprtimi stranmi v ukrajinski krizi. Putin se je že v četrtek mudil na pogovorih v Parizu, danes pa se je že sestal na pogovorih z nemško kanclerko Angelo Merkel. Izrazil je tudi pripravljenost za srečanje z Obamo in Porošenkom, ali bo do pogovorov prišlo, pa ni jasno.

Zavezniško izkrcanje v Normandiji, ki je pomenilo začetek konca druge svetovne vojne, se je začelo v noči na 6. junij pred 70 leti. Na dan D je na obale Normandije začelo jurišati več kot 200.000 ameriških, britanskih, francoskih, kanadskih in ostalih zavezniških vojakov.

Največje vojaško izkrcanje v zgodovini človeštva je prineslo velik prelom v drugi svetovni vojni. Številni so se začeli zavedati, da bo Nemčija, ki je bila prisiljenja v bojevanje na treh frontah hkrati, slej kot prej poražena. Nemčija je brezpogojno kapitulirala slabo leto zatem, 8. maja 1945. (sta)

Barack Obama 47

Barack Obama

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen