Ameriški predsednik Barack Obama je spričo krize v Ukrajini danes v Varšavi napovedal milijardo dolarjev težak načrt za financiranje dodatne prisotnosti ameriških vojakov v “novih zaveznicah v Vzhodni Evropi”. Načrt mora sicer odobriti še ameriški kongres, sredstva pa naj bi bila namenjena tudi državam zunaj Nata – Ukrajini, Gruziji in Moldaviji.
“ZDA podpirajo svoje zaveznike, tako kot oni podpirajo nas,” so sporočili iz Bele hiše, medtem ko je Obama v Varšavi začel svojo evropsko turnejo, ki ga bo peljala še v Bruselj in Normandijo.
Pobuda naj bi bila namenjena krepitvi zmogljivosti vzhodnoevropskih držav, vključno nečlanic, kot so Ukrajina, Gruzija in Moldavija, da bi se tako okrepila povezanost z zahodnimi zavezniki in ZDA, so še poudarili v Beli hiši, kot povzema francoska tiskovna agencija AFP.
S tem načrtom naj bi financirali večje število vojaških vaj in usposabljanj, pa tudi večjo prisotnost ameriških zračnih in kopenskih sil iz ZDA v Evropi ter mornariških sil v Črnem in Baltskem morju.
Okrepili naj bi tudi svetovanje vzhodnoevropskim državam pri izboljševanju opreme in infrastrukture, ki bi jo Nato lahko uporabil za hitro nameščanje sil, če bi se to izkazalo za potrebno.
To bo ena najbolj konkretnih podpor ZDA za krepitev varnosti v Vzhodni Evropi in predvsem signal Rusiji, da njena dejanja v ukrajinski krizi ne bodo ostala brez odločnega odgovora Washingtona, navaja AFP.
Bela hiša je v sporočilu za javnost še izpostavila, da so “novejše zaveznice” ZDA v Vzhodni Evropi “močno zaskrbljene zaradi ruske okupacije in poskusa priključitve Krima in drugih provokativnih dejanj v Ukrajini”.
Konkretneje je Obama po srečanju s poljskim predsednikom Bronislawon Komorowskim napovedal, da bodo ZDA okrepile rotacije posadk lovskih letal F-16 na Poljskem. Komorowski pa mu je odvrnil, da so Poljaki in Američani “resnični bratje v orožju”, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Ameriški predsednik je tudi pozval evropske zaveznice, naj okrepijo obrambne proračune. “Priča smo bili stalnemu upadanju in to se mora spremeniti,” je poudaril. “Pričakujejo polno članstvo, ko gre za njihovo obrambo, ampak to pomeni, da morajo za to tudi prispevati primerno polno članarino, je poudaril Obama, kot poroča AFP.
Poudaril je, da je Nato sicer temelj varnosti ZDA, “vendar pa ne zmoremo vsega sami”. “Zagotoviti moramo, da vsak, ki je polnopraven član Nata, plačuje tudi polno članarino,” je ponovil.
Predvsem evropske članice – med njimi pa tudi Slovenija – so spričo gospodarske krize močno oklestile izdatke za vojsko. Le štiri od skupno 28 članic namenjajo dogovorjena dva odstotka bruto domačega proizvoda za obrambo in dejstvo, da Natove sile slonijo predvsem na ameriških, je postalo še posebej očitno med ukrajinsko krizo.
Kot poroča AFP, je Komorowski spričo teh Obamovih besed na skupni novinarski konferenci že napovedal, da bo Poljska izpolnila obveze in zaradi ukrajinske krize ter ruske aneksije Krima okrepila obrambni proračun na dva odstotka BDP. (sta)
Barack Obama