Problem vladavine prava je v Sloveniji v veliki meri tudi izven sodne veje oblasti; je zlasti v deformacijah v družbi, je na današnji konferenci slovenskih pravnikov iz sveta in Slovenije poudaril ustavni sodnik Ernest Petrič. Po besedah pravnika Klemena Jakliča je pravna država predpogoj pravične domovine, prav tako pa velja tudi obratno.
Zbrane je na začetku dvodnevne konference, ki poteka v prostorih ustavnega sodišča, pozdravil predsednik Svetovnega slovenskega kongresa (SSK) Boris Pleskovič, ki je izpostavil, da je k izgradnji pravne države poklican vsakdo, še zlasti pa pravniki. Kot je poudaril, pa se v SSK zavedajo pomena združevanja potencialov pravne stroke iz sveta in domovine.
Predsednik ustavnega sodišča Miroslav Mozetič je ob tem dodal, da pravna država ni uresničena enkrat za vselej, pač pa je za njeno uresničitev odgovorna vsaka generacija posebej. Po njegovem prepričanju je pravičen pravni red mogoče in nujno udejanjati tudi v kriznih časih. Ne smejo pa biti krizni časi izgovor za rokohitrske ukrepe ali celo za protiustavne posege v določene pravice, je povedal Mozetič.
Udeležence konference je nagovoril tudi predsednik parlamentarne komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu Danijel Krivec, po mnenju katerega se v Sloveniji soočamo s situacijami, kjer se prevečkrat izkaže, da je pravna država v krizi. Izhodišča za izhod iz krize pravne države pa ponujajo tudi konference, kakršna je ta, je povedal.
Po oceni častnega pokrovitelja dogodka, predsednika republike Boruta Pahorja se tudi na področju pravne države kaže določen napredek, priznava pa, da ni tako hiter, kot bi si želel. Po njegovih besedah je tudi zaupanje v pravosodne institucije sestavni del demokratične države, res pa je tudi, da morajo institucije to zaupanje upravičiti, je povedal Pahor.
Dve pojmovanji problematike pravne države sta danes na uvodnih predavanjih ponudila ustavni sodnik Ernest Petrič in predavatelj prava in etike na ameriškem Harvardu Klemen Jaklič.
Petrič je ocenil, da Slovenija sicer je moderna demokratična država, vendar pa mnogi ne verjamejo, da v njej res vlada pravo. Mnogi so prepričani, da imamo celo dve pravni državi, je opozoril. In dejansko je problematika pravne države po besedah ustavnega sodnika danes morda najpomembnejši problem Slovenije.
Problem vladavine prava pa je v Sloveniji po njegovi oceni v veliki meri tudi izven sodne veje oblasti. “Je zlasti v deformacijah v družbi, od zlorab in korupcije v gospodarstvu in politiki, ter v drugih dejavnostih, od marsikdaj slabe zakonodaje, pa v neznanju in tudi v podcenjevanju vloge prava in pravne države,” je pojasnil Petrič.
Po besedah Jakliča je pravna država predpogoj pravične domovine, hkrati pa velja tudi obratno. Tudi pravična domovina je nujni predpogoj pravne države. Če imamo pravno državo, torej sistem delujočih in učinkovitih vnaprej postavljenih pravil, vsajeno v okvire domovine, ki ni pravična, temveč krši temelje pravičnosti, potem je pravna država prazen konstrukt, je poudaril Jaklič. (sta)
Ernest Petrič
Petrič, največja deformacija ste vi!
Petričeva vodotestnost se je potopila na Dobu