Člani Kluba slovenskih podjetnikov si želijo, da bi se nova vlada, ki jo bomo dobili na prihajajočih predčasnih volitvah, v večji meri posvetila gospodarstvu in da bi ustvarila takšno poslovno okolje, ki bo privabilo vlagatelje. Glede novih obrazov in političnih strank (skeptično) dodajajo, da jih je bilo že kar nekaj.
Predsednik Kluba slovenskih podjetnikov Marjan Batagelj, sicer predsednik upravnega odbora družbe Postojnska jama, si želi, da si bo nova vlada – ne glede na politično opcijo, iz katere bo izšla – za cilj zadala močan gospodarski razvoj. “Tukaj se bo začela zgodba izhoda iz krize. Druge možnosti ne vidim,” je ob robu ponedeljkove novinarske konference v Šenčurju, namenjene poslovanju podjetij iz kluba, za STA dejal Batagelj.
Med ključnimi ukrepi je izpostavil reformo delovne zakonodaje in pokojninskega sistema, tretji sklop je davčna zakonodaja, ki pa se mu v tem trenutku ne zdi tako pomembna. “Pomembno je, da ustvarimo okolje, ki si ga bodo tujci želeli. S tem ne mislimo na to, da bi postali za delavce neprijazna država, ampak predvsem na to, da bi bili konkurenčna država s konkurenčnim gospodarstvom,” je dejal.
Predsednik upravnega odbora družbe Akrapovič Igor Akrapovič meni, da bi se morali začeti zares ukvarjati s sržem našega problema – z gospodarstvom. “Ko bomo rešili gospodarstvo, bomo postavili temelje tudi za vse ostalo – za socialno državo, pokojnine in vse ostale aktivnosti. Če se bo ta vlečni konj počasi ustavil in če bodo podjetja še naprej odhajala iz Slovenije, potem ne vidim izhoda,” je povedal za STA.
Glede novih obrazov v politiki je skeptičen. “Imeli smo jih že kar nekaj. Jaz samo upam, da bodo ti zdaj mogoče dali malo večjo težo gospodarstvu in da se ne bodo ukvarjali samo s kadrovanjem in s tem površinskim delom, da bodo všečni volivcem,” je dejal.
Skeptičen je tudi lastnik Elektrončka Joc Pečečnik. “Od nove vlade ne pričakujem prav veliko, ker ne vidim veliko kandidatov, ki bi lahko zagotovili potrebno okolje, ki ga naša država potrebuje,” je dejal za STA in dodal, da je treba narediti bolj zanimivo gospodarsko okolje, ki bo privabilo vlagatelje.
“To pa so nižji prispevki na plače, nižji davki in manjše birokratske ovire pri odpiranju novih podjetij in postavljanju objektov ter celotne infrastrukture, ki je s tem povezana. Naloga države je, da zagotovi to infrastrukturo in da je okolje, v katerem se podjetniki nahajamo, prijetno,” je povedal.
Med obrazi, ki bi lahko sestavljali novo vlado, ne vidi skoraj nobenega kandidata, “ki bi sploh vedel kaj o podjetništvu”. Kot pravi, imamo spet opravka z istim vzorcem. “En kup strank nastaja pet minut pred 12. uro, njihov rok pa ponavadi traja dve do tri leta,” je dejal.
“Med temi ljudmi, kljub temu da so dobri retoriki in pošteni ljudje, ne vidim človeka, ki bo znal operativno organizirati vse potrebne aktivnosti, ki bi morale steči takoj. Treba je nehati načrtovati in govoriti – treba je začeti delati zelo konkretne stvari,” je sklenil. (sta)