Edino pametno in pravilno: Senat KPK na čelu z Klemenčičem nepreklicno odstopa!

50

Celoten senat Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) je predsedniku republike Borutu Pahorju podal nepreklicne odstopne izjave, je danes na novinarski konferenci povedal predsednik KPK Goran Klemenčič. Kot je dejal Klemenčič, ne odstopajo iz obupa, nemoči, pritiskov ali ker jim je zmanjkalo volje za delo, temveč iz protesta.

Senat, ki ga sestavljajo predsednik Klemenčič ter Rok Praprotnik in Liljana Selinšek, namerava s svojim delom nadaljevati do imenovanja nove ekipe, a najdlje do 1. marca prihodnje leto. Za ta korak so se, kot je danes dejal Klemenčič, odločili po tehtnem premisleku. Po njegovem ne gre za odločitev v zadnjih dneh ali tednih, ampak je odločitev dozorevala že od poletja naprej. Pahorja so o svoji nameri obvestili že v sredo.

Spomnil je, da so odstop napovedali že ob objavi januarskega poročila o premoženjskem stanju predsednikov političnih strank, če se ne bo nič spremenilo in po njihovem se tudi ni. “Danes je odločitev le še bolj trdna in odločna,” je dodal.

Pričakujejo sicer različne interpretacije njihove odločitve in ugibanja o teorijah zarot, vendar, tako Klemenčič, odstopajo, ker ne morejo več pristajati na to, da se vprašanje korupcije politizira in je predmet čistega populizma. “Na položaju, na katerem smo, smo imeli vpogled v to slovensko greznico,” je še dodal predsednik KPK in dodal, da odstopajo tudi iz odgovornosti.

Tudi podpredsednik KPK Praprotnik je poudaril, da so se zaleteli v zid, prek katerega s sedanjo zakonodajo ne morejo, ker za to nimajo ustreznih pooblastil in orodij. Ponovil je, da so že pred letom dni državni zbor pozvali k spremembi protikorupcijske zakonodaje, a odziva še ni. “V parlamentu je nastala tiha aliansa, ki sprememb zakona ne podpira”, je še opozoril.

Kot je izpostavil Klemenčič, so pozivi komisije k reševanju vprašanj sistemske korupcije v TEŠ 6, luknje v bančnem sistemu, na katero so začeli opozarjati že v letu 2011, razpada zdravstvenega sistema, in premoženjskega stanja voditeljev strank, ostali neodgovorjeni. Nesprejemljivo je tudi, da na položajih ostajajo župani, ki so bili obsojeni kaznivih dejanj. Opozoril pa je tudi na instrumentalizacijo določenih medijev v posameznih primerih s strani interesnih skupin.

Priznal je, da določeno odgovornost nosi tudi KPK, vendar pa je prst uperil predvsem v politiko. Slovenska politika po besedah Klemenčiča “sama ne zna zapreti vrat lobijem”, vendar na drugi strani od nadzornih institucij zahteva reševanje problema. “Na koncu pa bomo mi, policija in tožilstvo odgovorni za luknjo v bančnem sistemu in za razpad zdravstvenega sistema,” je bil kritičen.

Dodal je, da je v zadnjem času v boju proti korupciji prišlo do napredka, “ki je sicer prepozen, a viden in očiten”. Vendar pa ni trajnosten in je obremenjen z odtekanjem različnih informacij, je poudaril in izrazil zaskrbljenost, da se bodo postopki začeli uporabljati kot alibi, da se na koncu nič ne spremeni.

V tej luči v komisiji pričakujejo tudi različne interpretacije glede pravice, da sploh lahko odstopijo, glede na to, da zakon ne predvideva kolektivnega odstopa celotnega senata KPK. A hkrati je Klemenčič opozoril, da bodo tudi po tem, ko ne bodo več člani KPK, še govorili o boju proti korupciji. “Morda še lažje, ker ne bomo obremenjeni s funkcijo,” je dejal Klemenčič.

Selinškova je tudi izpostavila, da je pravna država v Sloveniji šibka tudi zaradi zlorab prava in postopkov. “Imamo preveč prava, ki se ga zlorablja in posledično ne vemo več, kaj je prav. Potrebujemo korenite sistemske spremembe,” se je zavzela in opozorila, da na področju boja proti korupciji kompromisi niso možni.

Po pojasnilih o odstopu so se člani KPK umaknili, na vprašanja novinarjev pa niso odgovarjali.

No, ko so vrli KPK-jevci govorili o takšnih in drugačnih zlorabah, bi bilo pošteno, da bi se tudi sami spomnili na nekatera svoja početja, ki jih niso ravno slikala v neki najbolj demokratični in profesionalni uradniški luči.

V zvezi s tem spomnimo na naslednje članke:

Crnković: Pri KPK še nisem opazil take prizanesljivosti kot do ministra Stepišnika!

Poglejte grozeči dokument. Se bo KPK specializirala za boj proti SDS? Na podlagi anonimk?

Ivan Štuhec: Pred 30 leti sem bil na zaslišanju Udbe, danes si svobode govora ne bom pustil vzeti!

ZZR začel z obveščanjem EU o razmerah Sloveniji. KPK pod Klemenčičem ponovno uvaja verbalni delikt!

Tudi uradno: Cukjati in Brščič ovadena zaradi povedanega na javnih tribunah ZZR!?

Zanimivo bo počakati še na odzive, a že sedaj je jasno, da bodo predvsem pri tranzicijski levici in njihovih podpornikih zelo žalostni. To priča tudi tvit ministra Gregorja Viranta, ki je zapisal: “Odstop vrha kpk – zalosten dan za Slovenijo. Ne smemo dovoliti, da korupcija zmaga nad postenjem. Ne smemo!!!”

Na pomladni strani pa tako potezo razumljivo pozdravljajo. Denimo Vinko Gorenak: “Menda je odstopilo vodstvo KPK. To se je zgodilo veliko prepozno. To politično levo usmerjeno vodstvo niti imenovano ne bi smelo biti.” Pa Zvone Černač: “KPK protestno odstopil, ker je danes več korupcije, kot takrat, ko jih še ni bilo. Očitno niso preganjali pravih.” (sta/ured)

klemencic_goranOd danes tudi uradno. KPK je postal “trijo-adijo”.

Foto: arhiv Demokracije

 

Št. komentarjev: 50
  1. www pravi

    adijo klemenčič,
    svoje delo si opravil
    JANEZA JANŠO
    si
    javno obsodil na RTV Slovenija
    .
    (mafija te več ne rabi)

  2. Štabna kurba Bratjoška pravi

    Klemenčeviću so zaplenili kamion s 5 milijoni evrov,
    pa tajna Fišerjeva preiskava Janše je prišla v javnost,
    zato je protestno odstopil.

    Najbolj ga seveda peče dejstvo, da ni dobil podatkov od kje Janši denar za nakup cipres.
    Vrtnar kljub 4 urnemu zasliševanju, ni hotel nič izdati.

  3. markus pravi

    evropski unikum, v pravosodju byebye, nekaj hudo škripa, ker so se očitno nečesa prestrašili, rdeče podgane zapuščajo ladjo.

  4. Štabna kurba Bratjoška pravi

    “Tudi podpredsednik KPK Praprotnik je poudaril, da so se zaleteli v zid”

    ki na žalost ni zdržal pritiska in se je zaradi prevelike trdobučnosti razletel.

  5. dingdong pravi

    Markus !

    Ne zavajaj spet z bedarijo o evropskem unikumu, ampak si rajši poglej seznam protikorupcijskih organov na tej povezavi : http://www.track.unodc.org/ACAuthorities/Pages/home.aspx

    Verjamem pa, da vam, tipom iz greznice zelo ustreza ta odstop.

  6. Brutus pravi

    Podgane prve zapuščajo potaplajočo se ladjo….. Napačno mislijo, da se bodo s tem izognili odgovornosti in škodi, ki so jo s svojim dejanji povzročili Sloveniji. Kar so počeli je v normalnih državah predmet obtožb za subverzivno dejavnost in veleizdajo lastne države. Seveda velja isto tudi za ”kremšnitarja” iz Murgelj in njegovo falango!

  7. iztok pravi

    kak je za pogledat ta klemencic…jojjj…jojjj…kaj ga je narava kaznovala…tako grd…oprostite mi…res je…oprosti mi klemencic…ja kdo te je pa delu…

  8. iztok pravi

    tipi iz greznice…lepo govori..on lahko pove in rece karkol…pravzaprav je on velika greznica….ja greznica…ne…celo driska…haha

  9. Ilija pravi

    Senat KPK na čelu z Klemenčičem nepreklicno odstopa!

    So že dobili dovolj davkoplačevalskega denarja? Verjetno tudi Forum21 ni skoparil z “dnevnicami”

  10. Pri novem koritu pravi

    Zdaj pa opazujte, kako hitro bodo dobili novo, še bolje plačano zaposlitev pod komunističnim okriljem.

  11. JOJ pravi

    Kako prozorno so ravnali na RTV Slovenija TV 1.: Ob poročanju o odstopu KPK, ki se izgovarja, da ne more delat zaradi tega in tega, so na TV ves čas prikazovali Janeza Janšo in njegovo soprogo, kot da sta ravno ona dva kriva, da KPK naleti na zid, In zanimivo tudi to, da so prikazovali samo Janšo, niti z enim posnetkom pa niso prikazali Jankovića. Zares prozorno!

  12. markus pravi

    ding

    dej preberi si tvoj meil, potem pa v garažo in…sej veš .

  13. komunajzarji uničujete slovenijo pravi

    janša je že večkrat javno pojasnil od kod mu premoženje.
    če ste pa komunajzarji takrat poslušali titov govor iz leta 1960, ste si pa sami krivi.

  14. dingdong pravi

    Markus, mene vaše garaže niti najmanj ne zanimajo. Priporočam pa ti, da pregledaš mojo povezavo, preden butneš kakšno kapitalno bedarijo !

  15. iztok pravi

    kua pa karte ku jih je virant dobil…baje niso smel povedat da je to korupcija…tku se govori…

  16. gost pravi

    No, pa ravno sedaj,ko bi se morale začeti odpirati bančne kreditne mape, ko bi morali ugotoviti kdo nam je posodil tisto milijardic in pol,čigav je denar , ki odteka v davčne oaze, kako potekajo naročila v zdravstvu….. Toliko dela, oni pa v odstopu…Aja , pa še Kangler jih je z….l !

  17. markus pravi

    tako dobro da delim:

    No, pa ravno sedaj,ko bi se morale začeti odpirati bančne kreditne mape, ko bi morali ugotoviti kdo nam je posodil tisto milijardic in pol,čigav je denar , ki odteka v davčne oaze, kako potekajo naročila v zdravstvu….. Toliko dela, oni pa v odstopu…Aja , pa še Kangler jih je z….l !

  18. markus pravi

    pa stepišnikov ata, tud ni bil nč kriv

  19. iztok pravi

    kdo je on…nad ustavo, nad zakoni, nevidna moc..kdo je on…vem samo to da je grd in da ma kr ok zeno…torej kdo je sploh on…pa tista lilijana pa roky…kdo so oni…ne vem…pisejo o njih kot da bi bili borci za severno mejo

  20. markus pravi

    borci za pravice KPS

  21. gost pravi

    Mislim pa, da ima zadeva čisto druge dimenzije! Kako je že rekla naša cenilka starih traktorjev? Dovolj smo stari da vemo ,kako se svet vrti….

  22. "ekspertka" za traktoje pravi

    prepeva partizanske pesmi in ploska besedam, ki žalijo eu. v srbskih stožicah seveda, kje pa drugje.

  23. Paradajz mašina pravi

    Zanimivo bo počakati še na odzive, a že sedaj je jasno, da bodo predvsem pri tranzicijski levici in njihovih podpornikih zelo žalostni.

    To priča tudi tvit ministra Gregorja Viranta, ki je zapisal: “Odstop vrha kpk – zalosten dan za Slovenijo.

    Minister Gregor, kako pa kaj tvoje cheap letalske karte?

  24. pravljica pravi

    Danes je praznik za ritolizce jajčeglavega firerja

  25. hors pravi

    Hvala bogu končno njihov odhd! Hura!!!!!!!!!!

  26. Dobro povedano! pravi

    Citiram tvit janeza Janše:

    V totalitarnem ozračju Janševe vladavine je KPK očitno lahko uspešno delala, v sproščenem demsoc okolju F21 in @vladaRS AB pa nekako ne gre?

  27. Nihil pravi

    Nekaj je zanesljivo, nenačelneži ne odstopajo iz načelnih razlogov.

  28. zrcalo2 pravi

    Kućanovi konji so se znašli na robu šahovnice. Korak v stran nato ambicije centra šahovnice. A kaj, to niso pravi konji so le fake konji, z iq_jem salmonele tega pa kratki mojster ne vidi, ker če bi takšne “konje” postavili v normalno okolje, bi jim bil xxxL dosežek edino cestarska metla ali mogoče slikanje za posterje v shrambi, ki bi morda odgnala otroke, da ne kradejo piškotov.
    Torej, prihodnost bo še zelo zanimiva. Mislim pa po padcu leve trdnjave je mat neizbežen. V radost in svobodo vseh Slovencev.
    Vzdrževanje laži ni poceni, temu bo lahko, po moji oceni, čez pol leta prikimal bankrotirani arestant Kućan & Co.

  29. psihiater pravi

    Na…pa ravno sedaj, ko smo vsi pričakovali kako bodo na kpk obelodanili tiste strice o katerih je govoril samoodstopljeni ex-minister Gantar…in zaradi katerih nam gre kompletni zdravstveni sistem v maloro……..lepo so si to zamislili…lepo in gladko.

  30. zrcalo2 pravi

    Sicer pa KPK je bilo strašilo bolj zaradi videza teh dveh. Nikakor pa zaradi njihovih pronicljivosti.
    Odstop gospoda, Janše se ni zgodil zaradi vetra, ki sta ga delala pred kamerami z rokami. Ampak zaradi črednega nagona rdečih ovc.
    Mali možic še vedno upa, da bo zrasel, če vlekel “velike” poteze. Naj za božjo voljo pogleda svoj EMšo.
    Če ne pozna vpliva te magične številke naj se sprehodi po kakšnem pokopališču in gleda datum rojstva + datum odhoda. Mogoče pa ne zna niti računati?

  31. VSI STRPNI pravi

    da se zares dvignejo osnovni STANDARDI PRAVNE DRŽAVE morajo nujno odstopiti še dva zelo pomembna stara komunistična NESTRPNA mafijsko nastavljena kučanova kadra na vrhu sodnje veje oblasti, ampak ta dva divja rdeča balkanska mafijača ne bosta.

    IN NA KPK pa en levi in en desni kader, če rdečuhi želijo ponovno rdečuha klemenćića , tudi ok, – glavno ne rdečega nesposobnega udbodnevnikaša, kozervativci pa koga drugaga ….IN KONEC DEBATE. kot v avstriji in drugje b razviti evropi……konec s temi rdečimi kadri kučanovimi KADRI na vseh pozicijah, nesramno in ogabno…..povsod vedno in izključno ti rdečuhi……naj ne bo le balkan, tudi malo evrope ne bi škodilo.

  32. zrcalo2 pravi

    BdW, ko bo zdravstvo postalo zasebno, bo začel delovati trg. To seveda lobijem ne bo všeč. Situacija bo podobna, kot za avtošolami v 80_tih, kjer je bila nepopisna gneča za inštruktorja Itd. sedaj se pa avtošole grebejo za kandidate. Tudi ta menjava s tem rompom in pompom mi je zelooooo sumljiva.

  33. VSI STRPNI pravi

    ampak ne skrbite, vse skupaj je gotovo zelo dobro zrežirano in banda 571 kućanovih KURB ima ukaz , da vse skupaj primerno prikaže našim opranoglavim balkanskim rdečim svinjam…….hahahahahahahah

  34. NOČEM JJ pravi

    HA HA Belouškarjem je na suho prišlo ob tej novici ,res so reveži in ubogi na duhu !!!!

  35. Mojčica pravi

    Hvala bogu, da smo se rešili teh kretenov. Trojka pokvarjencev bo pa itak za to svinjarijo, ki so jo opravili nagrajena.

  36. Miha Kovačev pravi

    Afna se poslavlja. Zdaj gre pa na dopust na Havaje, ki mu ga bo plačal Kučko.

  37. Manca pravi

    Čez mesec ali dva bomo šele videli kaj so napletli v murglah?
    To komisijo pa čeravno ji iz greznice moli samo nos, jim je nujno potrebna. Sploh pa v takšni sestavi.
    Zanimivo pa je, da hočejo kljub nepreklicnem odstopu do marca še kar in kar delovati. To je tako, kotče se ločiš in obenem še kar uživaš družinsko idilo še nekaj časa.
    Zakaj mora hudiča vedno biti nekaj v ozadju?Če ste odstopili, zaklenite pisarno in ključe predajte rdečemu Boratu, Pa adijo!

  38. Miha Kovačev pravi

    Saj ta “odstop” ne smemo resno jemati. Ako bi res odstopili, potem bi šli. Tako pa se bodo malo mučkali, potem pa se bodo spet spravili na gospoda Janšo.

  39. Hribouc pravi

    Člouk obrača,Bog obrne!

    Najbolj jih je pokopal bivš KPK Kos, ki JJ koplje jamo že vse svoje moralnokorupcijsko življenje od Depale dalje.

    kako naj bi bledolični korupcijski Kleptoklemenčič obravnaval samega sebe, pa p’rjatla Prevaranta, pa črnoborzijanca mafijca nr.1 Jankovića,
    pa kućanove tajkune vse po vrsti, pa Kresalko, pa Seničko, pa Stalinovske rdečeoranžne Tešovce, pa skorumpirance zdravstva, pa šoferske izpitovalce…ja pa kaj bi radi, ljudje?
    Janković, ki ne zna računalnika užgat, zna pa lagat in zavajat do neba,
    je v programu svojega nastopa v državni politiki jasno povedal, da v Slovenistanu problema korupcije ni!
    Takrat ga nisem zastopil, danes pa vem, po osvojitvi naslova “Corruption state of the World Nr.One”, da ima Zoki čisto perfektno prav!

    Korupcija v sloveniji ni problem saj deluje samoumevno,samodejno in kot namazan stroj!
    Od Murgelskega Peklenščka sinjih oči do zadnjega Tožilca in Sodnika
    Brezhibno.
    Podli stroj zgodovinsko Slivnikovsko najavljene Udbomafije deluje kot Boljševiški peklenski stroj do bridkega konca peklenskega!

    Zdaj, Prevarantje in Bratuškovci, horuk v brezno!
    Peklensko dno se je razprlo, da vas požre v vaši lastni zlaganosti, nesposobnosti in pošastnosti!

    Prišli boste kot podli negativci v vse šolske učbenike prihodnjih rodov Slovencev!
    Zaslužili ste si, predvsem Virant s svojimi honorarji in Adria kartami
    in pokvarjena nesposobnica, plagiatorka in redka magistrica tega planeta, ki ne zna brati angleških tekstov stopnje težav

    SESUVA SE SVET; KI STE GA SPACKALI;ZLOBCI IN TATOVI NARODNEGA PONOSA IN ČASTI RODOV SLOVENCEV. NESPOSOBNI, ŽLEHT IN POKVARJENI DO DNA!
    Sramota in grauža zgraužana; za bruhat.

    Škoda, da se moramo tako nizko spuščati, da povemo, kako zelo vas, falango barabije in laži, pomilujemo do dna!

    Slovenski rod si je vse to, vsekakor, ni druge, z nečim, po Božji volji in kazni zaslužil.
    Bomo potrpeli in nikoli več dovolili, da nas Zlo tako grdo razčlovečuje.
    Naj vam Bog odpusti, če vam more.
    Mi vam bomo, ko se boste javno naglas kesali in odsedeli svoje protičloveške in protibožje pregrehe!

  40. krucefiks pravi

    Hribouc, tole se pa bolje bere kot magisterska naloga vrhovne šivilje.

  41. Miha Kovačev pravi

    To pa ne zveni po šiviliji. Ta kobila je neumna kot noč. Sem prav radoveden, kako je zabavala Nemce s svojo primitivnostjo.

  42. krucefiks pravi

    Šivilja je strkovnjakinja za švic, zato njeni ministri ne švicajo.

    Poznam tudi nekoga, ki je strokovnjak za mehurčke na kropu.

  43. WTF ?? pravi

    Država ima v tem trenutku 4,7 milijarde evrov http://www.finance.si/8352326/Vrani%C4%8Darjeva-Bankam-lahko-damo-4.700.000.000-evrov-ve%C4%8D-nimamo čiste rezerve.

    Ta denar bojo porabili za sanacijo bank? WTF??? Zakaj se ta denar ne nameni za gospodarski razvoj?
    Imamo 120.000 brezposelnih, država pa denar meče v požrešne banke. Si predstavljate koliko novih delovnih mest bi lahko odprli, če bi investirali teh 4,7 milijarde evrov v gospodarstvo??!!

    Ne moreš verjeti, no.

  44. Miran pravi

    Miha Kovačev pravi:
    29. 11. 2013 at 19:16
    To pa ne zveni po šiviliji. Ta kobila je neumna kot noč. Sem prav radoveden, kako je zabavala Nemce s svojo primitivnostjo.
    ——-
    Miha trapast si kot kraška štirna.
    A še vedno te nič ne ovira, da neb neumnosti trosil daleč naokoli.

    🙂

  45. Miran pravi

    Krucifiks laudon a še vedno nebuloze serješ ?

  46. Miha Kovačev pravi

    Miran, tebe ne bomo prijavili. Enostavno ti bomo zabili zobe v rit, pa boš tiho.

  47. Miran pravi

    Miha Kovačev pravi:
    30. 11. 2013 at 17:35
    Miran, tebe ne bomo prijavili. Enostavno ti bomo zabili zobe v rit, pa boš tiho.

    ____
    Ja a bi lahko kako drugače ?

    Vsak dela tist kar zna.

    Tebi ritne in poln dreka zadeve, drugi smo pa bolj prijazni ljudje. 🙂

  48. aho pravi

    Prezirani kriminalci, pisda vam majčina, da ste se odzvali v tako lepem številu.
    Še kometirajte da bomo Mi močnejši.

  49. Mara pravi

    KPK komisija je mižala ob Stepišniku ! Vendar se jim je, ob visokih rompompom standardih premierke,ki so Stepišnika kar mimo božanske komisije odnesli ,dokončno utrgalo ! In so se kar razpustili ,ker udbo koruptivne vlade res ne želijo demontirati ! Balkanec Omerzel bo mogoče, celo ostal v vladi !

  50. demokrat1953 pravi

    Klemenčič je odstopil, ker:
    -ni prijavil podjetja svoje žene,
    -je sodeloval v koruptivnih poslih z najemom stavbe za NPU,
    -je obravnaval in pripravil poročilo za Jankovića in Janšo na protiustavnem zakonu.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen