V prihodnjih dneh bodo najvišje dnevne temperature po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) ponekod dosegle do 35 stopinj Celzija, v nedeljo in ponedeljek bodo lahko tudi višje. Lahko se celo zgodi, da bi se temperature približale najvišjim izmerjenim v Sloveniji, a jih bodo po mnenju dežurnega prognostika Andreja Pečenka težko presegle.
Doslej je bila najvišja temperatura izmerjena v Črnomlju 5. julija 1950, ko so namerili 40,6 stopinje Celzija. V Ljubljani se je termometer doslej najvišje povzpel do 37,6 stopinje Celzija.
Po besedah dežurnega prognostika pri Arsu Pečenka bo v prihodnjih dneh najtopleje na Primorskem, predvsem v celinskem delu, medtem ko bo ob morju za kakšno stopinjo nižje temperature poskrbel maestral.
Kot je dejal, se bo nekoliko ohladilo v torek, ko naj bi na termometru pokazalo do 30 stopinj Celzija. Potem se bodo ponovno začele postopoma dvigovati, vendar tako toplo kot v prihodnjih dneh prihodnji teden ne bo več.
Še naprej pa bo suho, zato bo potrebna velika previdnost pred požari v naravi. Velika požarna ogroženost je že razglašena na Primorskem, ob nadaljevanju suhega in toplega vremena pa jo bodo mogoče razglasili tudi v ostalih delih Slovenije.
Dolgotrajnejšega dežja, ki bi prinesel olajšanje, pa Pečenko ne napoveduje. Predvidoma bo torkova ohladitev prinesla tudi nekoliko močnejše nevihte in neurja, saj bo prišlo do sprememb zračne mase. Ob tem bo lahko v določenih predelih države padala tudi toča, vendar bodo več o tem lahko povedali v prihodnjih dneh, ko bo jasnejša vremenska slika.
Pečenko je opozoril še na to, da bo zaradi visokih temperatur ter zraka iznad Padske doline lahko zrak na Goriškem in v Vipavski dolini ter Slovenski Obali ponovno onesnažen z ozonom. Ljudem zato svetuje, naj bodo v najtoplejših delih dneva v klimatiziranih prostorih in naj se izogibajo dejavnostim na prostem. To velja tudi zaradi visokih temperatur.
Pomembno je, da se v tako vročih dneh popije veliko tekočine, telo pa se lahko ohladi tudi s tuširanjem ali plavanjem. Prav tako je za ohladitev dobrodošel sprehod po gozdu, kjer je zaradi krošnje dreves vendarle nekoliko hladnejše kot sredi mesta. (sta)