V 80. letu starosti je v Ljubljani umrl priznan slovenski glasbenik Lojze Slak.
Dolenjski mojster diatonične harmonike je nazadnje bival v Ljubljani, umrl pa je za posledicami kostnega raka.
Lojze Slak se je rodil 23. julija 1932 v vasi Jordankal v občini Mirna peč na Dolenjskem. Svoje otroštvo je večinoma preživel pri stari mami, Slakova družina je namreč štela deset otrok in Lojze je moral zaradi mamine bolezni od doma še preden je preživel prvo leto življenja. Prav to pa je vplivalo na njegovo kasnejšo kariero in uspeh. Stric Ludvik je namreč imel harmoniko s katero je igral na vaških slavjih in porokah. Lojze Slak je bil navdušen nad stričevo diatonično harmoniko; še preden je prvič odšel v šolo je znal več kot ducat pesmi. Ludvik ga je pri igranju podpiral, toda povedal mu je tudi, da je bolje, da se uči kar sam. Ko je Lojze dopolnil petnajst let življenja je s harmoniko že igral na porokah. Bilo jih je zelo veliko in kasneje je večkrat povedal, da so bile prav poroke njegova najboljša glasbena šola. Na porokah je igral predvsem sam ali pa s triom Lojzeta Slaka (priložnostno).
Za njega je bilo najbolj pomembno leto 1957, saj je prvič nastopil na javni radijski oddaji »Pokaži, kaj znaš!« kot samostojni godec. S svojim igranjem je prepričal tako strokovno javnost kot preproste laike. Leta 1959 je nastal ansambel bratov Slak, v kvartetu je brat Tone igral trobento, Matija klarinet, Stane bas, Lojze pa harmoniko, v takšni zasedbi so bratje igrali dobra tri leta. Matija in Tone pa sta morala nato k vojakom in tria je bilo konec. Lojze pa ni miroval in je bil kljub temu v tistem času zelo uspešen. Leta 1964 pa se je Lojze Slak spoznal s pevsko skupino Fantje s Praprotna. To so fantje iz Selške doline, ki so kmalu po srečanju s Slakom postali člani njegovega ansambla. Tako je nastal ansambel ansambel Lojzeta Slaka.
Po koncu ansambla bratov Slak se je Lojze preselil v Ljubljano in si tam poiskal delo. Bil je šofer pri podjetju Petrol, tapetnik v tovarni pohištva – Hoja. S pridnim, vztrajnim in prizadevnim delom pa je prišel vse do komercialista in nato šele odšel v zaslužen pokoj. Leta 1961 se je Lojzetu in ženi Ivanki rodil prvi sin Slavko, čez šestnajst let pa še drugi sin Robert. V sedemdesetih letih se je Slakova družina preselila iz ljubljanskih Dravelj v novo hišo v Šentvidu pri Ljubljani. Lojze Slak pa je Dolenjec zato si je na Trški gori postavil tudi svoj vinograd. Tam prideluje sortni cviček, za katerega je na novomeškem festivalu cvička dobil že kar lepo število nagrad.
Obžalujem, skozi njegovo glasbo sem spoztnala vrednote “kravje muzike”, ki so mi postale domače in mi približale lepote narodnozabavnih viž.
Sožaljem vsem bljižnjim,, nam pa v ošomin: vse mine: dobro, najboljše in tudi mi! Zavedajmo se tega vsak dan!
Hvala mu za vse lepo, naše in tisto, kar (še ne) vemo!