Statistika pred 13. vlado: seznam dosedanjih predsednikov vlad, trajanje mandatov in sestava vlad

0

Od osamosvojitve se je zamenjalo osem premierjev, ki so vodili 12 različnih vlad. Ob prevzemu funkcije je bil najstarejši Andrej Bajuk, kar trije pa so jo prevzeli pri 41 letih. Marjan Šarec bo v primeru izvolitve pred decembrom s 40 leti najmlajši premier doslej. STA objavlja seznam dosedanjih predsednikov vlad, trajanje mandatov in sestavo vlad.

1. Lojze Peterle (16. 5. 1990 – 14. 5. 1992); starost ob prevzemu funkcije 41 let; vlado so sestavljale stranke, združene v koaliciji Demos

2. Janez Drnovšek (14. 5. 1992 – 25. 1. 1993); starost ob prevzemu funkcije 41 let; vlado so sestavljale SDS, DS, ZS, LDS, ZLSD in SSS;

3. Janez Drnovšek (25. 1. 1993 – 27. 2. 1997); vlado so prvotno sestavljale LDS, SKD, ZLSD in SDSS, leta 1994 je vlado zapustila SDSS, leta 1996 pa še ZLSD

4. Janez Drnovšek (27. 2. 1997 – 7. 6. 2000); vlado so sestavljale LDS, SLS in DeSUS

5. Andrej Bajuk (7. 6. 2000 – 30. 11. 2000); starost ob prevzemu funkcije 56 let; vlado so sestavljale SDS in SLS+SKD

6. Janez Drnovšek (30. 11. 2000 – 19. 12. 2002); vlado so sestavljale LDS, ZLSD, SLS in DeSUS

7. Anton Rop (19. 12. 2002 – 3. 12. 2004); starost ob prevzemu funkcije 41 let; vlado so sestavljale LDS, ZLSD, SLS in DeSUS

8. Janez Janša (3. 12. 2004 – 21. 11. 2008); starost ob prevzemu funkcije 46 let; vlado so sestavljale SDS, NSi, SLS in DeSUS

9. Borut Pahor (21. 11. 2008 – 10. 2. 2012); starost ob prevzemu funkcije 45 let; vlado so sestavljale SD, LDS, Zares in DeSUS

10. Janez Janša (10. 2. 2012 – 20. 3. 2013); vlado so sestavljale stranke SDS, DLGV, SLS, NSi in DeSUS

11. Alenka Bratušek (20. 3. 2013 – 18. 9. 2014); starost ob prevzemu funkcije 42 let; vlado so sestavljale stranke PS, SD, DL in DeSUS

12. Miro Cerar (od 18. 9. 2014); starost ob prevzemu funkcije 51 let; vlado sestavljajo SMC, DeSUS in SD

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen